Kupno mieszkania spółdzielczego własnościowego

Pytanie:

"Planuję nabycie mieszkania spółdzielczego-własnościowego, na którego budowę został zaciągnięty przez spółdzielnię kredyt. Czy w świetle nowych przepisów, w których nie ma już spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, będę mógł je przejąć nie zamieniając go obligatoryjnie na odrębną własność? Czy warunki spłaty kredytu pozostaną bez zmian (na 40 lat spłacane wg normatywu w stosunku do powierzchni użytkowej, państwo wykupuje odsetki)? Czy na powyższe ma wpływ statut spółdzielni? Obecny statut spółdzielni nie jest dostosowany do nowego prawa, ma się zmienić w czerwcu."

Odpowiedź prawnika: Kupno mieszkania spółdzielczego własnościowego

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest twierdząca. Nowe przepisy zabraniają jedynie spółdzielnią mieszkaniowym ustanawiania nowych spółdzielczych własnościowych praw do lokalu mieszkalnego. Stare prawa pozostają bez zmian i jako takie nadal są przedmiotem obrotu. Co do drugiej kwestii, to jeżeli kupuje sie takie mieszkanie, nabywa się je ze wszystkimi obciążeniami. Zatem jeżeli poprzedni właściciel spłacał kredyt spółdzielni, to nowy nabywca będzie to musiał kontynuować na starych zasadach. Jeżeli jednak zajdą zmiany co do np. sposobu spłaty, wielkości raty itp., to oczywiście dotkną one także nowego nabywcę.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika