Lokal socjalny a wskazanie lokalu zastępczego

Pytanie:

"Uzyskałam wyrok o eksmisję dla lokatora z nieletnimi dziećmi. Sąd przyznał im prawo do lokalu socjalnego, na który niestety już dość długo czekają. Zamierzam wskazać eksmitowanej rodzinie lokal zastępczy, w którym mogą oczekiwać na lokal socjalny.Czy przedstawiając im moją ofertę jako wierzyciela i dokonując eksmisji przy udziale komornika, utracą prawo do lokalu socjalnego?"

Odpowiedź prawnika: Lokal socjalny a wskazanie lokalu zastępczego

W pierwszej kolejnoÅ›ci należy wyjaÅ›nić, że nie może Pani dokonać eksmisji komorniczej wobec osoby, której w orzeczeniu eksmisyjnym przyznano lokal socjalny. Teza wynika wprost z art. 14 ust. 6 Ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego, u.ochr.lok., na mocy którego orzekajÄ…c o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sÄ…d nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu zÅ‚ożenia przez gminÄ™ oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. W szczególnoÅ›ci w żadnym wypadku wyjÄ…tkiem od reguÅ‚y zawartej w omawianym przepisie nie jest treść art. 1046 par. 5 Kodeksu postÄ™powania cywilnego, k.p.c., w zgodzie z którym komornik nie może wstrzymać siÄ™ z dokonaniem czynnoÅ›ci egzekucyjnych, jeżeli wierzyciel wskaże tymczasowe pomieszczenie. Na potwierdzenie powyższego stanowiska przytaczamy tezÄ™ z orzeczenia SÄ…d Najwyższego z dnia 11 wrzeÅ›nia 1997 r., sygn. III CZP 38/97: „Zaoferowanie w toku egzekucji przez wierzyciela lokalu mieszkalnego w miejsce lokalu, który zgodnie z tytuÅ‚em wykonawczym powinien mu być wydany przez dÅ‚użnika, nie jest speÅ‚nieniem obowiÄ…zku zapewnienia lokalu socjalnego w rozumieniu art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. 1994 r. Nr 105 poz. 509 ze zm.), do jakiego zostaÅ‚ on uprawniony w wyroku nakazujÄ…cym eksmisjÄ™". Co prawda orzeczenie to zostaÅ‚o wydane na podstawie starego stanu prawnego i dotyczyÅ‚o zaoferowania przez wierzyciela lokalu zastÄ™pczego w toku egzekucji - jednak pozostaje on nadal aktualny w obecnym stanie prawnym. Jak potwierdza w uzasadnieniu SÄ…d Najwyższy: „(...)PojÄ™cie to [lokal socjalny - przyp. red.] nie zostaÅ‚o powiÄ…zane w ustawie z jakimkolwiek innym podmiotem niż gmina, a zatem nie może być wÄ…tpliwoÅ›ci, że najemca, który wyrokiem sÄ…du zostaÅ‚ uprawniony do otrzymania lokalu socjalnego, może go otrzymać tylko od gminy. Lokal udostÄ™pniany takiemu najemcy przez innÄ… osobÄ™, w tym przez wierzyciela, nie bÄ™dzie miaÅ‚ charakteru lokalu socjalnego." Tym samym eksmitowany, który uzyskaÅ‚ prawo do lokalu socjalnego może zamieszkiwać w dotychczasowym miejscu do czasu speÅ‚nienia obowiÄ…zku przez gminÄ™ - bez obaw o przeprowadzenie egzekucji komorniczej. Jeżeli wiÄ™c najemca dobrowolnie nie zechce przeprowadzić siÄ™ do wskazanego przez PaniÄ… lokalu - komornik nie może podjąć siÄ™ czynnoÅ›ci zwiÄ…zanych z egzekucjÄ… orzeczenia eksmisyjnego. W tej sytuacji istotnie jest on w pozycji uprzywilejowanej w stosunku do wÅ‚aÅ›ciciela.

Warto podkreślić, że zgodnie z art. 18 ust. 5 jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do gminy.

Jeżeli lokatorzy zgodzÄ… siÄ™ przenieść do wskazanego przez PaniÄ… lokalu, w naszej opinii, gmina nadal ma obowiÄ…zek wystÄ…piÄ… z ofertÄ… zamieszkania w lokalu socjalnym. Nie przestaje bowiem wiÄ…zać orzeczenie o koniecznoÅ›ci zapewnienia lokalu socjalnego a lokator jest nadal osobÄ… uprawnionÄ…. Przedmiotowe zagadnienie jest sporne, gdyż nie znajduje bezpoÅ›redniego odzwierciedlenia w przepisach. Jak już wspomnieliÅ›my - stoimy na stanowisku, że mimo zamieszkania przez eksmitowanych w innym lokalu - gmina nadal ma obowiÄ…zek zaoferowania lokalu socjalnego, przy czym należy siÄ™ spodziewać, że wobec chronicznego braku lokalów dla tych celów - zostanÄ… oni przesuniÄ™ci na ostatnie miejsce w kolejce oczekujÄ…cych.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ko...... 2015-11-16 15:42:04

    nie mam meldunku ok4 lat wczesniej mialam tymczasowy, jakie osoby sa w pierwzej kolejnosci o przyznanie lokalu mieszkalnego


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika