Mieszkanie własnościowe z hipoteką a opłaty

Pytanie:

"Czym różni się mieszkanie spółdzielcze własnościowe od takiego samego mieszkania, lecz obciążonego hipoteką (w związku z kredytem pobranym na zakup tegoż mieszkania)? Czy to prawda, że właściciel mieszkania z hipoteką partycypuje w kosztach np. ociepleń budynku czy wymiany pionów wodnych, a właściciel mieszkania bez hipoteki nie partycypuje?"

Odpowiedź prawnika: Mieszkanie własnościowe z hipoteką a opłaty

Nie ma żadnej różnicy między własnościowym spółdzielczym prawem do lokalu i takim samym prawem obciążonym dodatkowo ograniczonym prawem rzeczowym jakim jest hipoteka, jeżeli chodzi o obowiązki w zakresie utrzymywania lokali z którymi te prawa są związane. Zarówno jeden jak i drugi właściciel zobowiązani są do uiszczania kwot opłat czynszowych, w tym opłata eksploatacyjnych, z których pokrywane są koszty bieżących remontów budynków. Wynika to z prawa spółdzielczego, które nakłada na członków spółdzielni, którym przysługują odpowiednie prawa do lokali stanowiących własność spółdzielni, obowiązki w zakresie utrzymywania ich w należytym stanie.

Obciążenie mieszkania hipoteką ma natomiast taki skutek, że może ono zostać zlicytowane w drodze egzekucji, nawet jeżeli jego obecny właściciel nie jest dłużnikiem osobistym (tj. nawet, gdy nie jest dłużnikiem wierzyciela, który uzyskał wpis hipoteki).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika