Najem a przekształcenie prawa do lokalu

Pytanie:

"W 1997 budynki po likwidowanej kopalni zostały nieodpłatnie przekazane do tworzącej się nowej Spółdzielni (podstawa prawna: uchwała Rady Nadzorczej i Akt Notarialny). Kopalnia przekazała kaucje mieszkaniowe, które przy otrzymaniu mieszkania lokatorzy wpłacali. W 2003 r. Pan X dokonuje zamiany mieszkania pozostawiając kaucję przyszłemu najemcy. Po przejęciu lokalu i zawarciu umowy najmu kaucja została zwaloryzowana. Następnie najemca wstąpił w poczet członków Spółdzielni i dalej posiada tytuł prawny do lokalu - najem. W związku z powyższym prosimy o udzielenie odpowiedzi: Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych w momencie przekształcenia prawa do lokalu na własnościowe najemca musi posiadać prawo lokatorskie, czy musi wpłacić wkład mieszkaniowy? Czy przekształcając prawo na własnościowe musi wpłacić obowiązujący na dzień dzisiejszy wkład budowlany? Co w takiej sytuacji dzieje się z kaucją mieszkaniową, która jest zaewidencjonowana na lokalu? "

Odpowiedź prawnika: Najem a przekształcenie prawa do lokalu

Jeżeli członek spółdzielni jest najemcą lokalu, to nie może żądać przekształcenia swojego prawa w spółdzielcze prawo do lokalu czy odrębną własność. Prawo do żądania przekształcenia we własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu albo w odrębną własność przysługuje członkowi spółdzielni, który ma lokatorskie prawo do lokalu; a członkowi, który ma prawo własnościowe – prawo przekształcenia w odrębną własność. Ustawa nie przewiduje natomiast takiego prawa po stronie najemcy. Taka osoba może nabyć prawo do lokalu albo odrębną własność w drodze umowy ze spółdzielnia, nie może jednak “zmusić” spółdzielni do jej zawarcia. Dlatego kwestie związane ze zwrotem kaucji lub jej zaliczeniem na poczet wkładu czy też związane z uiszczeniem wkładu będą regulowały statut oraz umowa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika