Odcięcie wody przez wynajmującego lokal

Pytanie:

"Jestem właścicielem kamienicy w której znajduje się jeden lokal użytkowy. Lokator korzysta z lokalu użytkowego na ostatnim piętrze, z przeznaczeniem na pracownię plastyczną, na podstawie decyzji urzędu dzielnicy z dnia 2.11.1976 r. Podczas użytkowania tego lokalu dokonał zajęcia części strychu, bez uzyskania zezwolenia Wydziału Architektury i Urbanistyki oraz bez zgody właściciela kamienicy (co najmniej od 1992 r.). Wszystkie lokale mieszkalne zostały opuszczone przez lokatorów w ostatnich miesiącach. Chciałbym sprzedać kamienicę całkowicie wolną. Ponadto obawiam się nadchodzącej zimy i związanego z tym niebezpieczeństwa zamarznięcia i pęknięcia rur. Czy mogę wymówić lokatorowi umowę najmu i na jakich warunkach? Czy mogę zamknąć dopływ wody, jako że lokal nie jest lokalem mieszkalnym?"

Odpowiedź prawnika: Odcięcie wody przez wynajmującego lokal

W rozumieniu ustawy o ochronie lokatorów lokalem jest lokal służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a także lokal będący pracownią służącą twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki. Jeśli zatem twórca zajmuje przedmiotowy lokal na podstawie umowy najmu lub innego tytułu do korzystania tego lokalu to podlega ochronie lokatorów przewidzianej w ww. ustawie. W takiej sytuacji wypowiedzenie przez właściciela stosunku prawnego może nastąpić tylko z przyczyn określonych w art. 11 ust. 2-5 oraz w art. 21 ust. 4 i 5 ww. ustawy.

Zagadnienia dopuszczalności rozwiązania takiego stosunku zostały umówione w artykule: Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz

Niestety nie ma Pan możliwości odcięcia dopływu wody do lokalu. Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami (art. 6a ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów). Odcięcie dostępu wody będzie zatem stanowiło naruszenie ciążących na Panu z mocy ustawy obowiązków, co z kolei może pociągnąć za sobą roszczenie lokatora nie tylko o zapewnienie dostępu do wody ale również o odszkodowanie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika