Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Odstępne przy zamianie mieszkania komunalnego

Pytanie: Czy przy zamianie mieszkania komunalnego na komunalne z najemcą lokalu płaci się odstępne za metraż powierzchni użytkowej? Jeśli tak, to jaka to miałaby być cena? Od czego jest ona uwarunkowana i jakie są podstawy prawne? Dodam raz jeszcze, że zamiana byłaby dokonana poza urzędem miasta i tylko po dokonaniu zamiany, reszta byłaby dokonana formalnie czyli już z urzędem (przemeldowanie itp.)

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Lokal komunalny jest własnością jednostki samorządu terytorialnego - gminy, zatem gmina jest jego prawowitym dysponentem. Najemcy zajmują lokale na podstawie różnych aktów prawnych (umów najmu, decyzji administracyjnych itp.). Jednak do zmiany osoby zajmującej lokal potrzebna jest zgoda jego dysponenta - gminy. Tak więc w sytuacji gdy mamy dwa niezależne od siebie mieszkania komunalne i dwóch niezwiązanych ze sobą najemców owych lokali nie wydaje się być dopuszczalnym zawarcie między nimi nieformalnej umowy zamiany lokalu "za plecami" gminy. Gmina jako właściciel lokalu jest jedynym uprawnionym podmiotem do decydowania o jego losie. Chcąc zatem dokonać zamiany lokalu mieszkalnego należącego do gminy (mieszkania komunalnego) należy wystąpić do gminy z pisemnym wnioskiem o wyrażenie zgody na taką zamianę. Gmina powinna wyrazić taką zgodę bez większych przeszkód. Kolejną sprawą są ewentualne dopłaty z tego tytułu. Najemcy muszą się liczyć z możliwością wymierzenia przez gminę odpowiedniej dopłaty związanej z wartością zamienianych lokali. Dopłata taka będzie ustalona w oparciu o różnicę wartości pomiędzy jednym a drugim lokalem.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Odstępne przy zamianie mieszkania komunalnego

 • irena 2013-11-01 08:56:58

  Re: Odstępne przy zamianie mieszkania komunalnego

  mam miszkanie 3-pokojowe chcę zamiany na 2-pokojowe ile mogę żądać odstępnego

 • zbyszek1946 2011-09-27 15:43:44

  Re: Odstępne przy zamianie mieszkania komunalnego

  chcę zamienić 2-pokojowe mieszkanie kwaterunkowe o pow.37m kw.na mniejsze-nie wiem ile mogędomagać się odstępnego

 • Piotr Traczyk 2011-01-31 19:58:30

  Re: Odstępne przy zamianie mieszkania komunalnego

  Wydaje mi się że jednak nikt tak bezinteresownie nie chciałby zrezygnować z większego mieszkania na mniejsze, a więc muszą być tu jakieś rozliczenia nieoficjalne odbywające się poza oficjalnym urzędem. Ciekawy jestem jak to wygląda w praktyce i czy ktoś mi może tu coś podpowiedzieć. Pozdrawiam.

 • Piotr 2010-11-03 11:11:04

  Re: zamiana mieszkania komunalnego

  czy istnieje możliwość zamiany mieszkania komunalnego na mieszkanie komunalne, ale w innym województwie


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
 • Mariusz

  ocena usługi:

  Wszystkie moje oczekiwania wobec e-prawnik.pl zostały spełnione. Polecam.
 • Dark

  ocena usługi:

  Dziękuje bardzo za pomoc w sprawie zasiedzenia Porada prawna zadowala mnie w całkowitym stopniu jest jasna i zrozumiała.
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Wszystkim zainteresowanym gorąco polecam !!!
 • Ewa

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z porady e-prawnik. Nigdy nie zawiodłam się na Ich profesjonalności. Porady jasne, proste, przejrzyste, zrozumiałe. Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy borykają się z jakimkolwiek problemem prawnym. Na pewno jeszcze nie raz skorzystam z Waszych usług. Bardzo dziękuję.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane