Budynek nie oddany do eksploatacji

Pytanie:

"W naszym budynku zamieszkuje 80 rodzin. Budynek ten oficjalnie jest ciągle budowany - nie został zgłoszony do Urzędu miasta jako oddany do eksploatacji. Czy SM ma prawo pobierać od nas pełen czynsz ? Rozumiemy płacić za zużywane media, ale za eksploatacje i fundusz remontowy?"

Odpowiedź prawnika: Budynek nie oddany do eksploatacji

Jeżeli budynek nie został oddany do użytkowania, to zamieszkujące go rodziny przebywają w nim bezprawnie i budynek taki powinien zostać wysiedlony; a osoby odpowiedzialne za dopuszczenie do takiego stanu powinny być pociągnięte do odpowiedzialności. Co do zasady, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa spółdzielczego, członkowie spółdzielni winni uczestniczyć między innymi w ponoszeniu kosztów budowy, eksploatacji i utrzymania nieruchomości spółdzielczych. Najczęściej w statucie spółdzielni określa się moment czasowy od którego członek spółdzielni zobowiązany jest do pokrywania kosztów eksploatacji lokalu, który jest mu oddany do użytkowania. Obowiązek ten powstaje najczęściej z pozostawieniem członkowi lokalu do dyspozycji, a więc z momentem dokonania przydziału. Jeżeli lokale nie zostały oddane do użytkowania członkom spółdzielni, wówczas wszelkie koszty powstałe i związane z procesem inwestycyjnym powinny być rozliczane łącznie i na pewno nie powinny przyjmować postaci czynszu, czy też opłat, do płacenia których zobowiązani są członkowie spółdzielni, którzy otrzymali lokale do dyspozycji opisany powyżej w sposób. To, jakiego rodzaju opłaty ciążą na członkach spółdzielni przed momentem oddania budynku do użytkowania wynika najczęściej ze statutu spółdzielni, ewentualnie z umowy zawartej ze spółdzielnią.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika