Opłaty za lokal użytkowy

Pytanie:

"W budynku (bloku), w którym mamy wykupione lokale z przeznaczeniem na działalność handlowa utworzyła się wspólnota mieszkaniowa składająca się z mieszkańców budynku. Firma nasza posiada niezależne wejście od frontu i nie korzystamy z klatek schodowych ani piwnic budynku. Czy jesteśmy zobowiązani płacić tzw. fundusz remontowy? Wspólnota ustaliła pomiędzy sobą również z uwagi na fakt, iż nasz lokal jest przeznaczony na działalność handlową będą nas obciążać dwukrotnie większą stawką za C.O. z miejskiej sieci, na przykład lokatorzy płacą 1zł/m2 my mamy płacić 2zł/m2. Co w takiej sytuacji? Czy nie jest to naruszenie prawa? "

Odpowiedź prawnika: Opłaty za lokal użytkowy

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu. Decyzję o ustaleniu składek na fundusz remontowy podejmuje cała wspólnota w drodze uchwały. Pieniądze z funduszu mogą być przeznaczone na remont różnych części budynku. Nie ma znaczenia fakt, że właściciel lokalu nie korzysta z części nieruchomości wspólnej. Wspólną własność stanowi też np. dach czy elewacja budynku. Podobnie jest z mieszkańcami zajmującymi pierwsze piętra – płacą czynsz w tej samej wysokości ci inni, mimo to, ze nie korzystają z windy. Więcej informacji znajduje się w artykule Za co płacisz w rachunku za ogrzewanie, prąd i gaz?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika