Opróżnienie lokalu mieszkalnego

Pytanie:

"Jako właściciel uzyskałam wyrok zaoczny w sprawie opróżnienia lokalu mieszkalnego przez lokatorkę zalegającą z czynszem. W treści wyroku jest zapis o nadaniu mu rygoru natychmiastowej wykonalności. Czy to oznacza klauzulę wykonalności? Jakie kroki poczynić, aby przenieśc lokatorkę (ewentualnie) do lokalu zastępczego?"

Odpowiedź prawnika: Opróżnienie lokalu mieszkalnego

Nadanie wyrokowi zaocznemu rygoru natychmiastowej wykonalności nie oznacza automatycznego nadania mu klauzuli wykonalności. Rygor ten odnosi jednak taki skutek, że wierzyciel może wystąpić o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności bez potrzeby oczekiwania na uprawomocnienie się wyroku. Chcąc skierować bowiem dany tytuł do wykonania w drodze egzekucji wierzyciel musi dysponować tytułem wykonawczym, czyli tytułem egzekucyjnym (wyrokiem, ugodą sądową itp.) zaopatrzonym w klauzulę wykonalności.

W sytuacji zatem, gdy został wydany wyrok zaoczny zaopatrzony w rygor natychmiastowej wykonalności właściciel lokalu może niezwłocznie wystąpić o nadanie mu klauzuli wykonalności. Wykonanie tego wyroku i opróżnienie lokalu nie jest jednak sytuacją prostą. W pierwszej kolejności warto zbadać, czy lokatorowi zostało przyznane prawo do lokalu socjalnego  - stosowne postanowienie o tym uprawnieniu albo jego braku winno się znaleźć w treści wyroku eksmisyjnego. Uprawnienie eksmitowanego lokatora do otrzymania lokalu socjalnego oznacza, że właściciel nie może wykonać eksmisji lokatora do czasu otrzymania przez lokatora oferty lokalu socjalnego od gminy właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.

W razie braku uprawnienia do lokalu socjalnego dłużnika egzekucja toczyć się będzie na podstawie art. 1046 kodeksu postępowania cywilnego. Paragraf 1 tego przepisu stanowi, że jeżeli dłużnik ma wydać nieruchomość lub statek albo opróżnić pomieszczenie, komornik sądu, w którego okręgu rzeczy te się znajdują, wezwie dłużnika do dobrowolnego wykonania tego obowiązku w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie, po którego bezskutecznym upływie dokona czynności potrzebnych do wprowadzenia wierzyciela w posiadanie. Wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie. Komornik nie może wstrzymać się z dokonaniem czynności, jeżeli wierzyciel wskaże tymczasowe pomieszczenie, o którym mowa powyżej. Kodeks przewiduje również, że pomieszczenie tymczasowe powinno nadawać się do zamieszkania, zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę, znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych (od dwóch ostatnich warunków można odstąpić za zgodą osoby przekwaterowanej).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika