Pełnomocnictwo na zebraniu członków WM

Pytanie:

"Jako pracownik firmy będącej Zarzadcą Wspólnoty Mieszkaniowej, otrzymałam trzy pełnomocnictwa od członków wspólnoty nie mogących przyjść na zebranie. Na zebraniu jeden z członków wspólnoty podważył ważność tych pełnomocnictw argumetując, że w głosowaniach nie będę obiektywna. Jak wygląda to w świetle prawa? "

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo na zebraniu członków WM

Zgodnie z ustawą o własności lokali, każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Prawo to może wykonywać zarówno samodzielnie, jak i poprzez pełnomocnika. Jeśli chodzi o pełnomocnictwo udzielane przez członków wspólnoty mieszkaniowej, zarówno przepisy ustawy o własności lokali jak i doktryna nie regulują ograniczeń dotyczących tego, kto może być pełnomocnikiem. Z analizy stanu prawnego wynika jednak, że połączenie funkcji członka zarządu z funkcją pełnomocnika członków wspólnoty jest niedopuszczalne. Uzasadnieniem może być artykuł 108 kodeksu cywilnego, dotyczący pełnomocnictwa, z którego wynika, że pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonywa w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa lub ze względu na treść czynności prawnej, wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy. W podanym przypadku oczywistym jest, że istnieje realna groźba konfliktu interesów pomiędzy zarządem a poszczególnymi członkami wspólnoty. Poza tym warto zwrócić uwagę na fakt, że skoro jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek uchwał zgłoszono wątpliwość co do Pani obiektywizmu, zgłaszający ten wniosek nie omieszka skorzystać z możliwości, jaką daje mu art. 25 powoływanej wcześniej ustawy o własności lokali, który stanowi, że właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali, albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy i zaskarżyć uchwałę podjętą w ten sposób.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika