Podział kosztów we wspólnocie mieszkaniowej

Pytanie:

"Wspólnota mieszkaniowa składa się z 60 lokali mieszkalnych. Wszystkie lokale zostały sprzedane przez developera i właściciele podpisali akty notarialne. Zarząd wspólnoty (wybrany spośród właścicieli) zarządza i administruje budynkiem. Jeden z członków wspólnoty przed zebraniem rocznym zaproponował zmianę sposobu rozliczenia części kosztów wspólnych nieruchomości - oczekuje że np. koszt prowadzenia księgowości będzie rozliczany na lokale w równych częściach a nie zgodnie z wysokością udziału w nieruchomości. Czy w świetle art. 12 ustawy o własności lokali wspólnota mieszkaniowa może uchwałą ustalić inny sposób udziału w kosztach?"

Odpowiedź prawnika: Podział kosztów we wspólnocie mieszkaniowej

Art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali przewiduje tylko jedno odstępstwo od zasady proporcjonalnego pokrywania kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej przez właścicieli lokali. Mianowicie właścicieli lokali użytkowych można obciążyć kosztami w wyższym zakresie niż pozostałych właścicieli lokali mieszkalnych i to tylko o tyle, o ile znajduje to uzasadnienie sposobie korzystania z tych lokali, który w konsekwencji rzutuje na przyczynianie się tych lokalów użytkowych do generowania kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.

Nie ma więc podstaw do przyjęcia uchwały, która ujednolica przyczynianie się przez poszczególnych właścicieli lokali do ponoszenia kosztów prowadzenia księgowości poprzez przyjęcie kryterium lokalu mieszkalnego w oderwaniu od powierzchni poszczególnych lokali. Ponieważ przepis art. 12 ust. 2 w/w ustawy ma charakter bezwzględnie obowiązujący, należy stanąć na stanowisku, że uchwała w treści zaproponowanej przez jednego z właścicieli lokali byłaby niezgodna z przepisami powszechnie obowiązującymi. Każdy ze współwłaścicieli mógłby wystąpić do sądu z powództwem o uznanie nieważności podjętej uchwały.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika