Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Prawo do zajmowania lokalu a umowa dożywocia

Pytanie: Ojciec przeniósł na mnie oraz na mojego męża na mocy umowy dożywocia zawartej w formie aktu notarialnego współwłasność 1/4 zabudowanej nieruchomości, w zamian za dożywotnie utrzymanie. W posiadaniu ojca były dwa mieszkania, które w wyniku powyższego aktu notarialnego możemy wykorzystywać na własne potrzeby. Cytuję zapis z aktu: "stawający oświadczają, że w ramach nabytego udziału (tu wymienione nazwiska) przysługuje prawo do współkorzystania wraz ze (tu nazwisko i imię ojca) z lokalów mieszkalnych nr (...), z wyłączeniem pozostałych współwłaścicieli nieruchomości (...)" W jednym z mieszkań mieszka nasz syn, w drugim zaś ojciec z mamą (są w nim zameldowani). Zarządca nieruchomości wzywa te osoby do podpisania umów najmu i uiszczania czynszu za te mieszkania, gdyż nie są współwłaścicielami. Posługuje się następującym sformułowaniem"(...) wg obowiązującego prawa osoby, które zajmują lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do zawarcia umowy najmu i opłacania czynszu (...)". Nadmieniam, że za powyższe lokale jest wpłacana przez nas, co miesiąc, na konto zarządcy tzw. opłata eksploatacyjno - remontowa. Jakich argumentów użyć odpowiadając zarządcy? Może należy podpisać umowę najmu?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Przedmiotem umowy dożywocia może być udział we współwłasności. Zakładam, że w przedstawionym stanie faktycznym chodzi o udział we współwłasności większej nieruchomości (domu i gruntu), w której nie zostały wyodrębnione lokale (nie stanowią one oddzielnego przedmiotu własności). W takiej sytuacji musi istnieć jakaś umowa, która ustala zasady korzystania z nieruchomości. Na jej podstawie określonym współwłaścicielom przysługuje prawo korzystania z poszczególnych mieszkań z wyłączeniem innych współwłaścicieli. Zgodnie z art. 198 kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem we współwłasności bez zgody pozostałych współwłaścicieli. W razie zbycia takiego udziału należy uznać, że nabywca wchodzi w sytuację prawną zbywcy. Dotyczą go więc w takiej sytuacji postanowienia umowy regulującej sposób korzystania z nieruchomości.

Jeżeli umowa taka mówi, że jeden ze współwłaścicieli jest uprawniony do korzystania z dwóch mieszkań z wyłączeniem pozostałych współwłaścicieli, osoba taka może wykorzystywać je według własnego uznania. Ma prawo zadecydować, że zamieszkiwać w nich będą inne osoby. Granice korzystania z tego prawa wyznaczają zasady współżycia społecznego. Przykładem przekroczenia tych granic, uzasadniającym interwencję pozostałych współwłaścicieli może być na przykład zakłócanie porządku przez osoby zajmujące mieszkanie. Jeżeli nawet tak się stało, należy uznać skierowanie pisma wzywającego do zawarcia umowy najmu za nieodpowiedni środek realizacji roszczeń.

Zarządca posługuje się sformułowaniem „zamieszkują bez tytułu prawnego”. W tym wypadku nie jest to zgodne z prawdą, ponieważ podstawa prawna istnieje. Stanowi ją ustna umowa użyczenia mieszkań zawarta w:

 

  • odniesieniu do pierwszego mieszkania – pomiędzy współwłaścicielami nieruchomości (małżeństwem) a synem,
  • odniesieniu do drugiego mieszkania – pomiędzy współwłaścicielami nieruchomości a Pani ojcem i matką.

 

Podawany przez zarządcę argument, że lokale są zajmowane bez tytułu prawnego jest więc w tym stanie faktycznym bezzasadny.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Prawo do zajmowania lokalu a umowa dożywocia

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 1
  • 2
  • 5
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zofia Lewandowska

    ocena usługi:

    Korzystam z pomocy portalu e-prawnik kilkanaście lat. Zawsze najwyższa klasa. Dziękuję. Zofia Lewandowska
  • Mieczysława

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Wszystko przebiegło bez zarzutu. Opinia była wyczerpująca.
  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za odpowiedz.Jestem zadowolona z usługi jest na wysokim poziomie. Jeśli będę w potrzebie na pewno skorzystam z waszych usług. Pozdrawiam Danuta
  • Magdalena

    ocena usługi:

  • Justyna

    ocena usługi:

    Odpowiedź dotycząca mojego zapytania bardzo szczegółowa i wyczerpująca. Mam nadzieję, że zgodnie z radą e-prawnik problem zostanie rozwiązany po mojej myśli.Polecam i dziękuję za radę- Justyna
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Teresa

    ocena usługi:

  • Dariusz

    ocena usługi:

  • Piotr

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze przygotowane pismo, przystępna cena i szybka realizacjia Bardzo polecam
  • Leszek

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony z przesłanej opinii. Dała mi ona obraz sytuacji prawnej w temacie z którym się zwracałem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam. Leszek
  • Sławomir

    ocena usługi:

    Tym razem o wyborze Państwa oferty spośród innych, nie ukrywam, że zadecydowała przede wszystkim cena, ale następnym razem zadecyduje ta jakość, do której się przekonałem. Dziękuję, za bardzo krótki czas realizacji, ale przede wszystkim dziękuję za formę wypowiedzi, za prosto i jasno zbudowane zdania, dziękuję, że utwierdziliście mnie Państwo w przekonaniu, że czasami prosty człowiek,taki jak ja, wie lepiej, niż urzędnik, czy księgowy, który powinien wiedzieć, a zamiast odpowiedzi twierdzącej, każde zdanie kończy się pytająco, żeby nie użyć stwierdzenia po prostu \"nie wiem\". Ja teraz już wiem, gdzie następnym razem się zgłosić. DZIĘKUJĘ!
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi. Bardzo szybko uzyskałam odpowiedź na interesujące mnie pytanie. Opinia prawna była przejrzysta i zrozumiała, podane zostały przepisy prawne. Nie osniesiono się po krótce jedynie do mojego krótkiego pytania lecz opisano kilka aspektów mojej sytuacji. Z pewnością bezpośredni kontakt z prawnikiem daje więcej możliwości ale tak jak w moim przypadku, potrzebując szybkiej porady bez zbyt długiej zwłoki i bez wychodzenia z domu, skorzystanie z usług e-prawnik.pl jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Polecam! Dziękuję!
  • Adam

    ocena usługi:

    Moja druga sprawa w tej kancelarii. Cena nieco w górę (a raczej rabat w dół), co jak sądzę trzeba po prostu zaakceptować. Prawo rynku. Co do jakości usług i podejścia, to są na tym samym wysokim poziomie. Opinia szczegółowa, na moją prośbę bardzo szybko i gratisowo uzupełniona o ważne dla mnie szczegóły. Polecam e-prawnika.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane