Przymusowa sprzedaż lokalu we wspólnocie

Pytanie:

"Członek wspólnoty mieszkaniowej wynajął osobie trzeciej mieszkanie i po kilku miesiącach zmarł. Nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe, wiadomo zaś, że zmarły pozostawił po sobie bliżej nieznanych spadkobierców za granicą. Najemca lokalu nie płaci zaliczek na czynsz, zarządzanie, itp. Zaległość sięga 60 tys. zł. Wspólnota zamierza podjąć uchwałę o przymusowej sprzedaży lokalu (zgodnie z art. 16 ustawy o własności lokali), a następnie skierować pozew do sądu o licytację mieszkania. Przeciwko komu wspólnota ma wystąpić z powództwem?"

Odpowiedź prawnika: Przymusowa sprzedaż lokalu we wspólnocie

Art. 16 Ustawy o własności lokali przewiduje, iż w wypadku, gdy właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat, wspólnota mieszkaniowa może w drodze procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości. W takiej sytuacji sąd orzeknie nie tylko o przymusowej sprzedaży lokalu, lecz również o opróżnieniu tego lokalu. Po śmierci właściciela lokalu własność przechodzi na spadkobierców i oni są zobowiązani do ponoszenia kosztów związanych z lokalem. Jeśli tego nie robią to, co do zasady, możliwa jest przymusowa sprzedaż lokalu. Pozew w tej sprawie powinien być skierowany przeciwko spadkobiercom, gdyż to oni są obecnie właścicielami mieszkania.  Jednak trudno w tym miejscu stwierdzić, czy sąd przychyli się do żądania pozwu. Choć bowiem prawdopodobnie są jacyś spadkobiercy, to sprawy spadkowe są nadal nieuregulowane. Biorąc pod uwagę, iż przymusowa sprzedaż lokalu musi być traktowana jako ostateczność (a nie jest wykluczone, że spadkobiercy będą w stanie uregulować opłaty), prawdopodobnie konieczne będzie w tej sprawie wcześniejsze postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Z takim wnioskiem mogłaby wystąpić wspólnota, gdyż jest zainteresowana w rozstrzygnięciu tej sprawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika