Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Rachunek bankowy wspólnoty mieszkaniowej

Pytanie: Zarządca mający umowę o zarządzanie z tzw. dużą wspólnotą mieszkaniową, domaga się wpłat za media na własny rachunek bankowy, mimo istnienia uchwały obligującej go do założenia rachunku dla wspólnoty. Czy jest to właściwe? Czy art. 30 ustawy o własności lokali mówi o rachunku bankowym wspólnoty mieszkaniowej, czy zarządcy?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. 2000 r. Nr 80, poz. 903) zarząd wspólnoty obowiązany jest do dokonywania rozliczeń finansowych za pośrednictwem rachunku bankowego. Ustawa nie precyzuje kto ma być posiadaczem tego rachunku bankowego. Przepis ten ma na celu wyeliminowanie dokonywania rozliczeń finansowych przez zarząd w formie gotówkowej, bez względu na to kto jest posiadaczem rachunku bankowego. Takie stanowisko przyjęło Ministerstwo Budownictwa - pismo Ministerstwa Budownictwa Departament Gospodarki Mieszkaniowej z dnia 20.11.2006 r. Ustawa o własności lokali nie nakłada na wspólnotę mieszkaniową obowiązku posiadania rachunku bankowego. Obowiązek posiadania rachunku bankowego przez wspólnotę może wynikać np. z ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2007 r. Nr 155, poz. 1095), jeżeli wspólnota mieszkaniowa prowadzi działalność gospodarczą.

Wspólnota mieszkaniowa powierza zarząd na podstawie umowy zawartej z zarządem. W umowie ustalany jest sposób wykonywania zarządu i wszelkie postanowienia tej umowy są dla zarządu wiążące. Jeżeli w umowie określono, że zarząd dokonuje rozliczeń finansowych za pośrednictwem rachunku bankowego wspólnoty, zarząd nie może w tym celu wykorzystywać własnego rachunku bankowego. Jeśli natomiast w umowie nie znalazło się takie zastrzeżenie, dla zarządu wiążący jest art. 30 ustawy o własności lokali.

Uchwały wspólnoty mieszkaniowej nie mogą regulować materii, które winny być uregulowane w drodze umowy między wspólnotą a zarządem w formie aktu notarialnego.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Rachunek bankowy wspólnoty mieszkaniowej

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane