Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Rezygnacja z uczestnictwa we wspólnocie

Pytanie: Mieszkania w budynku, który oprócz mnie zamieszkuje 9 rodzin. Tworzymy wspólnotę mieszkaniową, z 3-osobowym zarządem. Nie chcę należeć do tej wspólnoty, bo ciągle mają miejsce konflikty. Czy mogę zrezygnować z udziału we wspólnocie, jeśli tak jakiego rodzaju dokumenty muszę złożyć i do kogo?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W zasadzie jedyną możliwością „wypisania się” ze wspólnoty jest sprzedaż mieszkania. Niestety nie ma możliwości, by właściciel jednego z 9 mieszkań nie tworzył wspólnoty mieszkaniowej z pozostałymi. Regulują to bezwzględnie obowiązujące przepisy, a wspólnota powstaje z mocy samego prawa, automatycznie. Zgodnie z art. 6 ustawy o własności lokali, ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Trochę inne zasady obowiązuje w przypadku przekształcania spółdzielczych praw do lokalu w odrębną własność. W takim przypadku znajdują zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali (co nie oznacza automatycznej likwidacji spółdzielni), ale pod określonym warunkiem i w wyznaczonym przepisem momencie.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Rezygnacja z uczestnictwa we wspólnocie

 • ewelina 2015-09-27 12:43:54

  Re: Rezygnacja z uczestnictwa we wspólnocie

  witam mam problem, chcialabym jednym napisanym slowem zdac wspolnote do lokum i chcialabym sie dowiedziec co mi bedzie potrzebne i jak moge to zrobic. pozdrawiam

 • Jaworzanin 2015-01-24 23:00:33

  Re: Rezygnacja z uczestnictwa we wspólnocie

  jest jeden sposób... założyć sprawe cywilna wspólnocie mieszkaniowej "xxx" temat: wiekszość naciska na mniejszość i z tego co sie dowiedzialem u prawnika to takie cos jest i sądy przychylają sie dość czesto do wystąpienia jednej osoby ze wspolnowty mieszkaniowej. tylko nie wiem jak sie za to zabrac jakie pismo mam złożyć i ile to bedzie kosztowało. moze ktos tu z forum by pomógł.

 • Damian 2014-10-28 13:54:45

  Re: Rezygnacja z uczestnictwa we wspólnocie

  Witam, kupiłem mieszkanie w budynku gdzie działa wspólnota mieszkaniowa w 50%, druga połowa mieszkań zarządzana jest przez spółdzielnie mieszkaniową. Mam akt notarialny, ale nie chce należeć do wspólnoty. Mogę jeszcze coś z tym zrobić jako nowy właściciel? Czy podpisując akt notarialny skazałem się przynależność do wspólnoty? Proszę o odpowiedź na meila d.kuchar86@gmail.com

 • Ewelina Janachows 2011-07-26 14:11:26

  Re: Rezygnacja z uczestnictwa we wspólnocie

  Podpisanie uczestnictwa we wspólnocie przypomina podpisanie cyrografu z diabłem. Czy na prawdę nie ma żadnego sposobu, żeby ze wspólnoty się wypisać? Czy jedyną możliwością jest sprzedaż lokalu lub rozwiązanie samej wspólnoty. Mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli wspólnota ma zawieszony od dwóch lat rachunek bankowy, bo nikt nie płaci na fundusz remontowy (za milczącą zgodą wszystkich), to czy taka wspólnota istnieje?

 • Karolina 2011-02-20 20:24:26

  Re: Rezygnacja z uczestnictwa we wspólnocie

  Na klatce schodowej nie powinno się palić papierosów ,jak również na balkonie na niższej kondygnacji.Dym papierosowy z balkonu idzie do góry,kiedy się otworzy drzwi lub okno na wyższej kondygnacji to dym tak zasmrodzi mieszkanie jakby ktoś w nim palił papierosy.

 • Teresa 2011-02-02 23:33:56

  Re: Rezygnacja z uczestnictwa we wspólnocie

  Czy jeżeli zapalę papierosa na kładce schodowej pod swoimi drzwiami ,czy to jest powód abym była zastraszana że zgłoszą to na policję a jestem właścicielem mieszkanie ,mało tego mamy psychicznie chorego bardzo agresywnego człowieka na klatce schodowej i sąsiedzi przy nim powiedzieli na temat palenie to on teraz nam się wygraża o papierosy , po prostu to jest podżegania do przestępstwa bo dobrze wiedzą że on taki jest i może to zrobić boję się o swoje życie i rodziny i z tego powodu chcę odejść od wspólnoty czy mogę to zrobić???

 • karolina 2011-01-07 07:44:18

  Re: Rezygnacja z uczestnictwa we wspólnocie

  Popieram Ciebie.Powstają takie twory jak wspólnoty mieszkaniowe.Dajesz kasę do wspólnego "kotła",ale z problemami borykasz się sama.Jeżeli masz mieszkanie środkowe to jest oky,ale pod dachem!to makabra,będzie przeciekał nowo zrobiony dach,zostajesz z tym sama.Musisz szukać kogoś kto to zrobi i zapłacić,bo tak to jeżeli masz ubezpieczone mieszkanie to jeszcze PZU oszacuje szkodę,ale co to da jak dach cieknie dalej.W większości wspólnot/szczególnie na wsi po byłych PGR/zarząd wydaje kasę na odśnieżanie parkingów,koszenie trawy itp./tak jak im wygodnie.Mają układy a na układy brak rady.Klatka schodowa wygląda jak u cyganów,sama musisz ją umyć,ale obojętnie jaki by nie był zarząd dba o swoje interesy nie mieszkańców.Znam ten problem,mieszkam pod dachem,cieknie już trzy lata ,przyjdą obejrzą i na tym się kończy.Teraz z sąsiadami załatwiliśmy fachowca,który spróbuje rozwiązać nasz problem dachowy.Może wspólnota mu zapłaci,ale facet nie ma firmy i problem będzie z wystawieniem rachunku.Tak jest ze wszystkim dajesz kasę,ale problem pozostaje na Twojej głowie.Ja uważam,że jeżeli to jest moja własność,na wszystkie usługi mam umowy/za wyjątkiem drogiej energi ciepła,bo zarząd popiera kolesia,a może ma ztego tytułu profity/.Poprostu wspólnoty na wsi to chory twór,szkoda zdrowia i pieniędzy.

 • krystyna 2010-03-21 11:10:02

  Re: Rezygnacja z uczestnictwa we wspólnocie

  witam!jestem lokatorem społdzielni mieszkaniowej-ostatnio wykupiłam mieszkanie na własnośc.Wszyscy lokatorzy w moim bloku tez mają wykupione mieszkanie i teraz chca zawiązać wspólnotę mieszkaniową. Ja jestem temu przeciwna i prosze o porade czy musze koniecznie wstąpić do wspólnoty.Jeżeli jest to moja własnosc jak ktoś może decydowac o moim mieszkaniu. Prosze o wyjaśnienie


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane