Skutek upadłości spółdzielni dla lokatorów

Pytanie:

"Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu obciążone kredytem konsumpcyjnym hipotecznym. Spółdzielnia mieszkaniowa, której jestem członkiem ogłosiła upadłość. Czy w związku z tym faktem wobec mnie ma zastosowanie artykuł 32 § 3 prawa upadłościowego tj. postawienie kredytu, który aktualnie spłacam w stan natychmiastowej wymagalności?"

Odpowiedź prawnika: Skutek upadłości spółdzielni dla lokatorów

Z chwilą ogłoszenia upadłości przez spółdzielnię mieszkaniową podmiotem upadłym staje się wyłącznie spółdzielnia mieszkaniowa, a nie członkowie tej spółdzielni. W związku z tym w dniu ogłoszenia upadłości tylko i wyłącznie wierzytelności samej spółdzielni stają się w pełni wymagalne. Nie będzie to jednak dotyczyło wierzytelności członka tej spółdzielni. Członek ten nie ponosi bowiem odpowiedzialności za długi spółdzielni. Spółdzielnia bowiem, jako osoba prawna, jest zdolna do samodzielnego zaciągania zobowiązań i w związku z tym tylko na niej spoczywa obowiązek ich spłacenia. W związku z powyższym nie będzie miał zastosowania w Pana sytuacji art. 32 § 3 prawa upadłościowego, dotyczy on bowiem tylko i wyłącznie wierzytelności zabezpieczonych hipoteką upadłego (czyli samej spółdzielni). Z chwilą zaś zakończenia postępowania upadłościowego spółdzielni przysługujące Panu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego przekształci się w prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego, chyba że nabywcą budynku będzie inna spółdzielnia. Jeżeli bowiem nabywcą budynku będzie inna spółdzielnia mieszkaniowa, zmieni się jedynie właściciel budynku, ale samo prawo nie ulegnie przekształceniu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika