Śmierć partycypanta podczas budowy przez TBS

Pytanie:

"Matka jest partycypantem w TBS. Co dzieje się po śmierci partycypanta? Czy mieszkanie przechodzi na współmałżonka?"

Odpowiedź prawnika: Śmierć partycypanta podczas budowy przez TBS

Osoba fizyczna może zawrzeć z towarzystwem umowę w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, którego będzie najemcą. W przypadku zakończenia najmu i opróżnienia lokalu kwota partycypacji, podlega zwrotowi najemcy nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia opróżnienia lokalu. W dniu zwrotu kwota partycypacji powinna odpowiadać kwocie stanowiącej odsetek aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu równy udziałowi wniesionej przez najemcę kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu. Uregulowania te dotyczą umowy partycypacji powstałej na mocy umowy, która została zawarta po 1 stycznia 2005 r.

Z uwagi na to, że w kwestiach nieuregulowanych stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o najmie i ustawy o ochronie praw lokatorów współmałżonek najemcy–partycypanta (jak również jego dzieci) wstępuje w stosunek najmu po zmarłym partycypancie.

Kwestie związane natomiast z tym co się dzieje z wpłaconą kwotą (partycypacją), w razie śmierci osoby partycypującej przed podpisaniem umowy najmu reguluje umowa partycypacji. Środki wpłacone podlegają dziedziczeniu i albo ulegają zwrotowi spadkobiercom, albo z umowy może wynikać wstąpienie jednego ze spadkobierców w prawa partycypanta.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kosa 2012-09-08 23:40:29

    szkoda kasy na taki komentarz .... i artykuł. partycypant to nie zawsze najemca, bez sensu


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika