Sposób zabezpieczenia użyczającego lokal

Pytanie:

"Jakie musi być zadłużenie przy umowie użyczenia (tzn. chodzi mi o dług za nieopłacony czynsz, energię, wobec spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, w tym przypadku jaki minimalnie musi być okres zadłużenia by wypowiedzieć umowę i ile kosztuje założenie takiej sprawy w sądzie? Jaka byłaby lepsza forma, zawrzeć w umowie że opłaty bezpośrednio spółdzielni płaci lokator, czy płaci właścicielowi mieszkania? Czy można przenieść odpowiedzialność opłat wobec spółdzielni lub wspólnoty na lokatora? Jaka jest minimalna renta z której można ściągnąć dług, ile musi zostać na życie osobie zadłużonej? Czy poddanie sie do egzekucji musi być spisane notarialnie, np. w banku przy zawarciu kredytu, kredytobiorca poddaje sie egzekucji nie notarialnie, czy to ma ważność? Jeżeli dłużnik poddał się egzekucji czy można z długiem udać się bezpośrednio do komornika, aby "ściągać" z pensji, z renty lub z emerytury? "

Odpowiedź prawnika: Sposób zabezpieczenia użyczającego lokal

Jak rozumiemy z zadanego pytania, właściciel lokalu, z którego ma być eksmitowany lokator zamierza temu lokatorowi wskazać pomieszczenie zastępcze w mieszkaniu, które do niego należy. Mieszkanie to znajduje się w spółdzielni, bądź też stanowi odrębną własność tego właściciela. Mieszkanie to zostanie udostępnione eksmitowanemu na podstawie umowy użyczenia.

Można umówić się, że koszty mediów będzie ponosił biorący w użyczenie, postanowienie to będzie miało jednak taki skutek, że w braku terminowych opłat, właściciel będzie mógł żądać ich od biorącego w użyczenie (i dochodzić od niego należności), natomiast to postanowienie nie będzie miało skutku dla spółdzielni, czy wspólnoty, jak również dostawcy mediów, wobec których za zapłatę nadal będzie zobowiązany właściciel. Jeżeli biorący w użyczenie nie zapłaci choć za jeden okres, można od niego żądać zapłaty. Koszty sprawy zależą od wysokości żądanej kwoty. Kwestie opłat zostały omówione w artykule Ile trzeba zapłacić w sądzie?

Właściwie nie ma różnicy, czy pieniądze za media będą przekazywane przez biorącego w użyczenie bezpośrednio do spółdzielni, czy też będą przekazywane właścicielowi. Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem jest postanowienie, że pieniądze będą przekazywane (za pokwitowaniem) właścicielowi, gdyż w takiej sytuacji właściciel będzie miał kontrolę nad terminowością wpłat i będzie wiedział, czy opłaty są regulowane na bieżąco.

Biorący w użyczenie jest lokatorem w świetle ustawy o ochronie praw lokatora. Zgodnie z tą ustawą, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności.

Poddanie się egzekucji powinno być dokonane w formie aktu notarialnego, o określonej treści, który po nadaniu mu klauzuli wykonalności przez sąd będzie stanowił tytuł wykonawczy, na podstawie którego będzie mogła być wszczęta egzekucja.

 Tytułem egzekucyjnym jest bowiem akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy akt określa warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia przeciwko dłużnikowi egzekucji na podstawie tego aktu o całość lub część roszczenia, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności.  Natomiast oświadczenie o poddaniu się egzekucji dokonywane w banku jest przewidziane w prawie bankowym, dotyczy ono banków i  warunkuje możliwość wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego. Kwestie dotyczące ograniczenia egzekucji zawiera artykuł Jakie przedmioty i jakie sumy są wyłączone spod egzekucji?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika