Straty ciepła na węźle

Pytanie:

"Mam przydzielony lokal mieszkaniowy na zasadzie własnościowej. Jestem członkiem spółdzielni. Mam w mieszkaniu liczniki (nie podzielniki na wodę i CO), wg nich rozliczam miesięczne opłaty. Tymczasem wg wskazań licznika głównego straty ciepła na węźle są olbrzymie, a spółdzielnia całą różnicę nakazuje spłacić lokatorom. Spółdzielnia wezwała mnie (i pozostałych lokatorów) do zapłaty kwot i zagroziła sądem. W dniu wczorajszym otrzymałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym (posiedzenie było niejawne i o jego odbyciu nikt nie został z lokatorów poinformowany) obarczono mnie również kosztami sądowymi w wysokości ok. 450 zł. Czy obowiązkiem prezesa bądź zarządu nie jest najpierw próba polubownego rozwiązania sprawy? W pozwie jest w uzasadnieniu informacja radcy prawnego spółdzielni, że nie wywiązuję się z obowiązku ponoszenia opłat na rzecz spółdzielni i mam zaległości z tytułu rozliczania kosztów centralnego ogrzewania. Nie ma tu informacji , że chodzi o koszty strat ciepła na węźle. Czy Państwa zdaniem jest możliwość wygrania w postępowaniu odwoławczym i jakie kroki powinnam (inni lokatorzy też) podjąć aby uzyskać jak najbardziej korzystny dla nas wyrok?"

Odpowiedź prawnika: Straty ciepła na węźle

W przypadku sporu pomiędzy członkami spółdzielni a samą spółdzielnią przepisy prawa nie wprowadzają żadnego obowiązku polubownego rozpatrzenia sprawy np. poprzez zwołanie zebrania lokatorów. W związku z tym zarząd mógł, ale nie musiał (nie miał takiego obowiązku) zwołać zebranie lokatorów w celu polubownego rozpatrzenia sprawy. Dostarczenie wody odbywa sie na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę zawartej pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług (spółdzielnią). Umowa ta powinna zawierać w szczególności postanowienia dotyczące sposobu wzajemnych rozliczeń. Ilość wody dostarczonej do nieruchomości ustala się co do zasady na podstawie wskazania wodomierza głównego, a w przypadku jego braku - w oparciu o przeciętne normy zużycia wody. W przypadku jednak zaopatrzenia mieszkań w osobne wodomierze umowa z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym może określać, że rozliczenia wody będą dokonywane na podstawie tych wodomierzy, następnie nastąpi porównanie stanu zużytej wody wykazanego przez te wodomierze i wodomierz główny. Stratę wody wynikającą z odczytu wodomierza głównego doliczy się zaś do każdego mieszkania. W tym przypadku na każdym lokatorze będzie spoczywał obowiązek nie tylko płacenia należności określonej na podstawie licznika znajdującego się w mieszkaniu, ale także na podstawie licznika głównego (oczywiście pod warunkiem, że taki sposób rozliczenia został określony w umowie). W związku z tym Pani obowiązkiem było uiszczenie nie tylko opłat związanych z Pani mieszkaniem, ale także kosztów strat ciepła na węźle. Członek spółdzielni ma ponadto obowiązek uczestniczyć w pokrywaniu jej strat. W ciągu dwóch tygodni od doręczenia nakazu zapłaty może Pani, a także inni lokatorzy, zaspokoić roszczenie w całości albo wnieść w tym terminie sprzeciw do sądu, który wydał nakaz zapłaty.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika