Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Ujawnienie danych osobowych dłużników

Pytanie: Zarząd spółdzielni mieszkaniowej w materiałach na Zebranie Przedstawicieli podał do wiadomości imiona, nazwiska, adresy, kwoty zadłużeń (także spłaconych) oraz sygnatury spraw sądowych i stan postępowania. Wcześniej miało miejsce wywieszanie na klatkach schodowych budynków list dłużników (imiona, nazwiska, kwota zadłużenia lub nr lokalu i kwota zadłużenia przy wiszących - w większości pełnych - listach lokatorów). Jakie roszczenia przysługują osobom, których dane osobowe spółdzielnia przetwarza w sposób sprzeczny z ustawą o ochronie danych osobowych? Co mają zrobić, by w przyszłości nie naruszano ich dóbr osobistych (sprzeciw do spółdzielni - w jakiej formie, skarga do GIODO - kiedy i w jakiej formie, czego należy żądać, wystąpienie z powództwem cywilnym - w jakim trybie, czego miałoby dotyczyć powództwo)? W jakim terminie można skorzystać ze wszystkich wymienionych (lub innych dopuszczalnych) form dochodzenia swoich praw?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Przetwarzanie danych osobowych jest dopuszczalne w wypadkach wskazanych w art. 23.1 ustawy o ochronie danych osobowych. Korzystanie z tych przesłanek w przypadku spółdzielni mieszkaniowych jest uzasadnione odpowiednimi przepisami. Jednak żaden z aktów prawnych który mógłby być podstawą przetwarzania danych osobowych członków spółdzielni mieszkaniowej (ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych - Prawo spółdzielcze) nie zezwala na podawanie do publicznej wiadomości danych osobowych dotyczących członków spółdzielni. Osobie, której dane są przetwarzane przysługuje min. prawo sprzeciwu. Sprzeciw nie dotyczy każdego przetwarzania danych przez administratora, a jedynie dwóch aspektów: przetwarzania danych dla celów marketingowych oraz przekazywania danych innemu administratorowi danych. W tym przypadku należałoby skierować żądanie zaprzestania przetwarzania danych w sposób niezgodny z prawem. Gdy mimo to , spółdzielnia nie zaprzestała naruszenia można zwrócić się do właściwego organu - w tym przypadku będzie nim Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. GIODO z urzędu lub na wniosek osoby zainteresowanej wszczyna postępowanie dotyczące naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych. Postępowanie to toczy się według przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 18.1 ustawy o ochronie danych osobowych, w przypadku naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych GIODO w drodze decyzji administracyjnej, nakazuje przywrócenie stanu zgodnego z prawem, może nakazać zatem usunięcie uchybień. Wniosek do GIODO może być złożony pisemnie, telegraficznie lub za pomocą dalekopisu, telefaksu, poczty elektronicznej, a także ustnie do protokołu. Należy w nim wskazać Żeby wystąpić natomiast z powództwem cywilnym należałoby wykazać szkodę jaka została poniesiona w związku z udostępnieniem danych osobowych. W zaistniałej sytuacji możemy mieć również do czynienia z odpowiedzialnością karną spółdzielni. Przepisy ustawy stanowią, iż: "Kto administrując zbiorem danych lub będąc obowiązanym do ochrony danych osobowych udostępnia je lub umożliwia do nich dostęp osobom nieupoważnionym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Ujawnienie danych osobowych dłużników

  • katarzyna rutkows 2013-08-17 17:43:32

    Re: Ujawnienie danych osobowych dłużników

    Witam.Postaram się krótko przedstawić swój problem. Posiadam zadłużenie na kredycie hipotecznym w Santander Consumer Banku. Bank przekazał go firmie windykacyjnej e-kancelaria. 2 dni temu pracownik firmy windykacyjnej dotarł do moich teściów i do mieszkania w którym mieszkali moi rodzice ( mieszkanie zostało sprzedane ok. pół roku temu). Przez domofon wypytywał o nasze dane, poinformował o zadłużeniu, straszył komornikiem, jeżeli w przeciągu 3 dni nie wpłacimy zadłużenia. Poinformował o zostawieniu kartki w skrzynce na listy ( bez koperty) na której były napisane; kwota zadłużenia, nr kredytu itd. Dodam, że pod tymi adresami nie zamieszkujemy od 15 lat, a nie jesteśmy zameldowani od ok.4 i bank był informowany o naszym nowym adresie zameldowania i korespondencyjnym. Moje pytanie brzmi; czy firma windykacyjna miała prawo informować o moich zobowiązaniach teściów, a tym bardziej obce osoby, które kupiły mieszkanie od moich rodziców. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Maria 2013-04-14 13:03:52

    Re: Ujawnienie danych osobowych dłużników

    Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej na zebraniu spółdzielczym podał do wiadomości imiona, nazwiska, adres oraz kwotę zadłużenia!!!Czy miał prawo???Jeśli nie to jakie rozszczenia przysługują się osobom, których zostały naruszone dane osobowe???

  • julka 2013-03-27 19:11:13

    Re: Ujawnienie danych osobowych dłużników

    byłam na zebraniu sprawozdawczym i przewodniczaca zarzadu z wielka satysfakcja ujawniła dane osobowe osob zadłu zonych oraz kwote przy tym wygłosiła komentarz ponizajac te osoby iwysmiewajac czy postapiła słusznie z tego co wiem nie wolno ujawniac takich danych publicznie


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 9
  • 2
  • 4
  • 1
  • 7
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Lech

    ocena usługi:

    Prawo to gra niuansów a że jest to mój pierwszy kontakt z tą dziedziną wiedzy dziękuję za wprowadzenie : ciekawe i pouczające! L.
  • Dorota

    ocena usługi:

    Żałuję, że wcześniej nie skorzystałam z usług e-prawnik. W odpowiedzi na moje zapytanie, otrzymałam klarowne wyjaśnienie i wskazane drogi postępowania wraz z uzasadnieniem. GORĄCO POLECAM
  • Bożena

    ocena usługi:

    Rozwiała moje wątpliwości, mimo że napisana językiem prawniczym i nie dla każdego może być zrozumiała. Na pewno w przyszłości skorzystam z usług.
  • Hanna

    ocena usługi:

    Opinie bardzo pomocne, napisane prostym językiem aby można było wszystko dobrze zrozumieć.
  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • Barbara

    ocena usługi:

    Wyczerpująca, fachowa opinia, jestem bardzo zadowolona. Polecam.
  • Jarosław

    ocena usługi:

    Warto polecić i wyróżnić firmę profesjonalną. Odpowiedzi na pytania a nie zapełnianie stron bełkotem. Szanujmy taką pracę.
  • Marcin

    ocena usługi:

    Pelen profesjonalizm problem doglebnie przeanalizowany i rzeczowa odpowiedz .Bardzo polecam
  • Marzena

    ocena usługi:

    Opinia zrozumiała i wyczerpująca. Rozwiała w pełni moje wątpliwości. Polecam. Marzena
  • Marcin

    ocena usługi:

  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • JOANNA

    ocena usługi:

    Rzetelność, klarowność, szybkość. Polecam serdecznie. W przypadku kolejnych kwestii do rozstrzygnięcia na pewno skorzystam właśnie z pomocy e-prawnika. Dziękuję i pozdrawiam ! Joanna
  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

  • Michał

    ocena usługi:

    Szybka fachowa obsługa, rozsądna cena. Bardzo dziękuję i polecam wszystkim. Pozdrawiam Michał
  • Grzegorz

    ocena usługi:

  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Porada wyczerpująca. Jestem zadowolona. Pozdrawiam





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane