Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Uprawnienie do pomocy finansowej dla strażaków

Pytanie: Jestem pracownikiem PSP (straż pożarna). Prawnie przysługuje mi mieszkanie służbowe. Do niedawna otrzymywałem ekwiwalent za brak mieszkania służbowego. W przypadku, kiedy mogę dokonać zakupu mieszkania, rezygnuję z ubiegania się o mieszkanie służbowe i w zamian dostaję ekwiwalent jednorazowy w wysokości ok. 90000 (3 osób). Moi rodzice podarowali mi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Lokal ten nie jest jeszcze moją własnością ponieważ nie został wykupiony od Spółdzielni Mieszkaniowej. W pracy powiedziano mi, że ekwiwalent mi się nie należy ponieważ nie poniosłem kosztów zakupu mieszkania (darowizna). Proszę o odpowiedż czy powinienem dostać ekwiwalent.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z ustawą o Państwowej Straży Pożarnej strażakowi przysługuje równoważnik pieniężny, jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny nie posiadają lokalu mieszkalnego w miejscu pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej. Strażakowi, który nie otrzymał lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale, przysługuje pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej albo domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Pomocy finansowej nie przyznaje się jednak strażakowi, który nie spełnia warunków do otrzymania lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej, zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie zaś z tą regulacją lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej nie przydziela się strażakowi: 1) w razie skorzystania z pomocy finansowej, o której mowa powyżej, 2) posiadającemu w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej lokal mieszkalny odpowiadający co najmniej przysługującej mu powierzchni mieszkalnej albo dom jednorodzinny lub dom mieszkalno-pensjonatowy, 3) którego małżonek posiada lokal mieszkalny lub dom określony w pkt 2, 4) w razie zbycia przez niego lub jego małżonka własnościowego prawa do spółdzielczego lokalu mieszkalnego albo domu stanowiącego odrębną nieruchomość, o których mowa w pkt 2, z wyjątkiem przypadków przeniesienia do służby w innej miejscowości. Regulacja ta przesądza, iż w sytuacji o której mowa w pkt.2 (a taka najprawdopodobniej ma miejsce w stanie opisanym w pytaniu) pomoc finansowa nie przysługuje.

 

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Uprawnienie do pomocy finansowej dla strażaków

  • Darek 2018-02-08 21:17:09

    Re: Uprawnienie do pomocy finansowej dla strażaków

    Mam pytanie, jeśli otrzymałem pomoc finansową na budowę domu czyli moja miejscowość jest pobliska. Sytuacja sie zmieniła u mnie ponieważ ponieważ przewoźnik prywatny zmienił trasę dojazdu i czas sie wydłużył i wynosi ponad 1h w jedną stronę. Czy należy mi się równoważnik za dojazdy? Prosze o odpowiedz.

  • Mr Ray 2018-02-05 14:34:24

    http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-mieszkaniowe/uprawnienie-do-pomocy-finansowej-dla-strazakow.html

    Potrzebujesz finansów? Szukasz finansów? Szukasz pieniędzy, aby powiększyć swój biznes? Pomagamy osobom i firmom w uzyskaniu kredytu na rozwój działalności i założeniu nowego biznesu o dowolnej wysokości. Uzyskaj pożyczkę po przystępnej stopie procentowej w wysokości 3%, Czy potrzebujesz tej gotówki / pożyczki na prowadzenie działalności gospodarczej i do rozliczania rachunków? Następnie wyślij nam wiadomość e-mail, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami teraz za pośrednictwem poczty e-mail: gorgerand403@gmail.com

  • Tomasz 2016-12-29 11:46:53

    Re: Uprawnienie do pomocy finansowej dla strażaków

    białostocki komendant wojewódzki oraz miejski zrobią wszystko by nie zapłacić równoważnika za brak lokalu mieszkalnego, ba mało tego posuną się do mobbingu i prześladowania w pracy, pomijania w awansowaniu obniżaniu bądź nie przydzielaniu nagród finansowych, oczywiście pod innym pretekstem niż konflikt mieszkaniowy. A wszystko w porozumieniu i w oparciu o wytyczne komendanta gównego

  • Łukasz 2016-07-04 13:55:32

    Re: Uprawnienie do pomocy finansowej dla strażaków

    Witam. Mam pytanie ponieważ nie mogę się połapać o co tu chodzi, u mnie każdy mówi inaczej. Jestem zatrudniony na stałe w PSP, kupiłem mieszkanie w grudniu 2015, ale ze względu na remont, sprawy rodzinne itd. nie pisałem pisma o przyznanie pomocy finansowej tj.Stawka pieniężna pomocy finansowej wynosi 2 980 zł na każdą normę zaludnienia przysługującą strażakowi według stanu faktycznego na dzień złożenia wniosku. Czy jeżeli teraz będę pisał ( rok 2016) to może mi komenda odmówić takiej wypłaty pomocy? czy obniżyć jakoś te środki mogą ? Proszę o pomoc, z góry dziękuję :) ! pozdrawiam... ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 18 listopada 2005 r. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej Na podstawie art. 80 ust. 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1230, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:§ 1. Rozporządzenie określa: § 2. 1. Strażak mianowany na stałe składa wniosek o przyznanie pomocy finansowej, dołączając do niego dokumenty potwierdzające fakt ubiegania się przez strażaka lub jego małżonka, pozostającego z nim we wspólności majątkowej, o lokal mieszkalny lub dom w miejscowości pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej, a w szczególności: 1) zaświadczenie o członkostwie w spółdzielni mieszkaniowej albo 2) odpis księgi wieczystej oraz umowę kupna lokalu albo domu jednorodzinnego sporządzoną w formie aktu notarialnego lub umowę przedwstępną kupna lokalu albo domu jednorodzinnego, albo 3) umowę kupna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo 4) w przypadku budowy domu jednorodzinnego - aktualny odpis księgi wieczystej potwierdzający własność gruntu (prawo wieczystego użytkowania) oraz pozwolenie właściwego organu na budowę domu. 2. Wzór wniosku o przyznanie pomocy finansowej określa załącznik do rozporządzenia. § 3. 1. Wysokość pomocy finansowej ustala się jako iloczyn stawki pieniężnej i liczby norm zaludnienia przysługujących strażakowi. 2. Stawka pieniężna pomocy finansowej wynosi 2 980 zł na każdą normę zaludnienia przysługującą strażakowi według stanu faktycznego na dzień złożenia wniosku. 3. Wypłata przyznanej pomocy finansowej może nastąpić jednorazowo lub w ratach, nie później jednak niż w terminie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o przyznaniu tej pomocy. Liczbę rat, ich wysokość oraz termin wypłaty ustala się w decyzji o przyznaniu pomocy finansowej. 4. Pomoc finansowąje wypłaca dnostka organizacyjna Państwowej Straży Pożarnej, właściwa ze względu na miejsce pełnienia służby przez wnioskodawcę. § 4. 1. W przypadkach, o których mowa w art. 80 ust. 3 ustawy, wysokość pomocy finansowej podlegającej zwrotowi ustala się jako iloczyn liczby norm zaludnienia określonej w decyzji o przyznaniu pomocy finansowej i stawki pieniężnej tej pomocy obowiązującej w dniu powstania obowiązku jej zwrotu. 2. W przypadku, o którym mowa w art. 80 ust. 3 pkt 2 ustawy, wysokość kwoty pomocy finansowej podlegającej zwrotowi, która została ustalona w sposób określony w ust. 1, obniża się o 1/10 za każdy pełny rok służby.

  • Grzegorz 2015-01-28 14:13:18

    Re: Uprawnienie do pomocy finansowej dla strażaków

    Witam, co to oznacza miejscowości pobliskiej ?? istnieje jakieś ograniczenie kilometrowe ??

  • Michal 2012-10-03 15:19:35

    Re: Uprawnienie do pomocy finansowej dla strażaków

    Czy nalezy mi sie dofinansowanie jesli kupilem miszkanie bedac jeszcze na 3 letnim stazu w psp?

  • elutka 2010-02-12 12:41:40

    Re: Uprawnienie do pomocy finansowej dla strażaków

    Jeśli strażak odmówi przyjęcia mieszkania, bo nie odpowiada ono standardem (i metrażem) lokalowi, który obecnie zajmuje (ale nie ma do niego praw) w odległej miejscowości, czy utraci prawo do równowaznika pienięznego?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Dorota

    ocena usługi:

    polecam, szybko i konkretnie
  • Anna

    ocena usługi:

  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
  • Adam

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
  • Piotr

    ocena usługi:

    jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
  • Janina

    ocena usługi:

    Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
  • J.M

    ocena usługi:

    Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
  • Anna

    ocena usługi:

    Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
  • Marek Mikulski

    ocena usługi:

    jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
  • Grzes

    ocena usługi:

    Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
  • Jolanta

    ocena usługi:

  • Dorota

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.