Ustanowienie zarzÄ…dcy przymusowego

Pytanie:

"Jestem zarządcą wspólnoty, w której przeciwko jednemu z członków wspólnoty toczy się kilka postępowań sądowych o zapłatę, w tym postępowanie egzekucyjne (m. in. licytacja z nieruchomości niestety skutecznie wstrzymana przez pozwanego). Dłużnik będący członkiem wspólnoty złożył w sądzie pozew o ustanowienie zarządu sądowego. Pozostali członkowie wspólnoty nie godzą się z opinią pozwanego, aby koniecznym było ustanowienie zarządcy sądowego. Chcą, abym to ja była zarządcą we wspólnocie. Czy przeciwni ustanowieniu zarządcy przymusowego członkowie wspólnoty mogą w drodze uchwały obalić pozew pozwanego? Odrzucić tak naprawdę próbę sforsowania przez niego moich czynności jako skutecznie działającego przeciwko niemu i w dobrej wierze dla całej wspólnoty zarządcy?"

Odpowiedź prawnika: Ustanowienie zarządcy przymusowego

Na wstÄ™pie wskazujemy, że na potrzeby niniejszej odpowiedzi zaÅ‚ożyliÅ›my, że mamy do czynienia z tzw. „dużą wspólnotÄ…”. Zgodnie z art. 19 ustawy o wÅ‚asnoÅ›ci lokali w przypadku, gdy liczba niewyodrÄ™bnionych, należących nadal do dotychczasowego wÅ‚aÅ›ciciela i wyodrÄ™bnionych nie jest wiÄ™ksza niż siedem, do zarzÄ…du nieruchomoÅ›ciÄ… wspólnÄ… majÄ… odpowiednie zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu postÄ™powania cywilnego o wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci.  Niemniej, poniższe uwagi wydajÄ… siÄ™ mieć zastosowanie także w wypadku, gdy mowa o tzw. „maÅ‚ej wspólnocie”.

Zgodnie z art. 20 uwl (ustawa o wÅ‚asnoÅ›ci lokali) w dużych wspólnotach wÅ‚aÅ›ciciele lokali sÄ… obowiÄ…zani podjąć uchwaÅ‚Ä™ o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarzÄ…du. CzÅ‚onkiem zarzÄ…du może być wyÅ‚Ä…cznie osoba fizyczna wybrana spoÅ›ród wÅ‚aÅ›cicieli lokali lub spoza ich grona. Ust. 2 tego artykuÅ‚u precyzuje, że zarzÄ…d lub poszczególni jego czÅ‚onkowie mogÄ… być w każdej chwili na mocy uchwaÅ‚y wÅ‚aÅ›cicieli lokali zawieszeni w czynnoÅ›ciach lub odwoÅ‚ani.

Zgodnie z art. 26 ustawy o wÅ‚asnoÅ›ci lokali gdy zarzÄ…d nie zostaÅ‚ powoÅ‚any lub pomimo powoÅ‚ania nie wypeÅ‚nia swoich obowiÄ…zków albo narusza zasady prawidÅ‚owej gospodarki, każdy wÅ‚aÅ›ciciel może żądać ustanowienia zarzÄ…dcy przymusowego przez sÄ…d, który okreÅ›li zakres jego uprawnieÅ„ oraz należne mu wynagrodzenie.

W żadnym jednak wypadku, na mocy uchwaÅ‚y wÅ‚aÅ›cicieli nie jest możliwe „obalenie” wniosku jednego z wÅ‚aÅ›cicieli (wskazujemy bowiem, że wÅ‚aÅ›ciwy dla takich spraw jest tryb nieprocesowy i stosowne pismo wszczynajÄ…ce postÄ™powanie winno mieć formÄ™ wniosku a nie pozwu, uczestnikami sÄ… przy tym wszyscy wÅ‚aÅ›ciciele lokali). O tym bowiem, czy jest on zasadny, czy zasÅ‚uguje na uznanie, czy też jego negatywne rozpatrzenie, decydować bÄ™dzie wyÅ‚Ä…cznie sÄ…d, po przeprowadzeniu obligatoryjnej rozprawy (o obowiÄ…zkowej rozprawie - Alfred Gola, NieruchomoÅ›ci, Warszawa 1999-2004 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis).  

Nie bez znaczenia bÄ™dzie jednak stanowisko pozostaÅ‚ych czÅ‚onków wspólnoty – które może być wyrażone także w formie uchwaÅ‚y, która nastÄ™pnie zostanie przedÅ‚ożona w sÄ…dzie jako dowód w sprawie. Ponadto, w odpowiedzi na wniosek można domagać siÄ™ przeprowadzenia dowodu z  zeznaÅ„ Å›wiadków – wybranych czÅ‚onków wspólnoty. Wnioskodawca bÄ™dzie zapewne wykazywać, że zarzÄ…d nie wypeÅ‚niaÅ‚ dotÄ…d swoich ustawowych obowiÄ…zków lub naruszaÅ‚ zasady prawidÅ‚owej gospodarki. Niezależnie od tego, czy chodzi o wspólnotÄ™ dużą, czy skÅ‚adajÄ…cÄ… siÄ™ z mniej niż 7 wÅ‚aÅ›cicieli lokali, uchwaÅ‚a pozostaÅ‚ych wÅ‚aÅ›cicieli nie może „zniweczyć” dziaÅ‚aÅ„ wnioskodawcy. Jest to bowiem uprawnienie nadane ustawÄ… i wola pozostaÅ‚ych wÅ‚aÅ›cicieli nie może wpÅ‚ynąć na jego wykonywanie. Tak jak wskazywaliÅ›my wyżej, możliwe jest uzgodnienie wspólnego stanowiska w sprawie w formie uchwaÅ‚y, również w ten sposób można zadecydować, że pozostaÅ‚ych czÅ‚onków wspólnoty w postÄ™powaniu bÄ™dzie reprezentować oprócz zarzÄ…dcy (takie uprawnienie wynika bowiem z art. 21 ust. 1 ustawy), ale również inni jeszcze czÅ‚onkowie wspólnoty. Doprowadzenie do nieuwzglÄ™dnienia wniosku dÅ‚użnika bÄ™dzie możliwe jedynie poprzez aktywne uczestniczenie w postÄ™powaniu przed sÄ…dem, zgromadzenie jak najwiÄ™kszej liczby dowodów Å›wiadczÄ…cych o prawidÅ‚owym wywiÄ…zywaniu siÄ™ z obowiÄ…zków zarzÄ…dcy i przedstawieniu ich w odpowiedzi na wniosek, a nastÄ™pnie bezpoÅ›rednio na rozprawie.

Należy przy tym pamiÄ™tać, że „w sytuacji, gdy postÄ™powanie o ustanowienie zarzÄ…dcy przymusowego dotyczy wspólnoty mieszkaniowej dysponujÄ…cej zarzÄ…dem, zarzÄ…d nie traci umocowania do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej w stosunkach zewnÄ™trznych oraz do zarzÄ…dzania wspólnotÄ…. Dopiero prawomocne postanowienie sÄ…du o ustanowieniu zarzÄ…dcy przymusowego pozbawia dotychczasowy zarzÄ…d jego praw, o których mowa w art. 21 ustawy” tak- Dziczek Roman, WÅ‚asność lokali. Komentarz, wzory pozwów i wniosków sÄ…dowych, Warszawa 2008 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika