Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Waloryzacja i zwrot kaucji

Pytanie: Policjantowi zostało przydzielone mieszkanie służbowe z zasobów Komendy Wojewódzkiej Policji w X, w grudniu 1992 roku. Zasiedlenie mieszkania nastąpiło dopiero w kwietniu 1994 roku (zwłoka w zasiedleniu powodowana była koniecznością wykonania remontów przez ówczesnego właściciela - KWP w X), spłata zaś kaucji (w kwocie 4958000 starych zł., co stanowiło wtedy 1,5 miesięcznego uposażenia tego policjanta) następowała sukcesywnie w 6 ratach i została zakończona ostatecznie 01.04.1995 roku (podstawę naliczenia kaucji stanowi Zarządzenie nr 49 Ministra Spraw Wewnętrznych z 10 maja 1991 roku). Obecnie własność mieszkania przenoszona jest na Starostwo Powiatowe w Z, w związku z czym ma nastąpić zwrot tamtej kaucji. KWP w X naliczyło zwrot wcześniej naliczonej kaucji w kwocie 801,13 zł. (naliczenie bez waloryzacji, uwzględniając jedynie odsetki naliczane przez bank od kwoty 495 zł.). KWP w X powołuje się przy wyliczaniach zwrotu kaucji na art 36 ustawy z 26. 06.2001 roku (Dz. U. nr 71, poz. 733). W oparciu o jakie zasady winno nastąpić naliczenie zwaloryzowanej wartości kaucji, biorąc pod uwagę Uchwałę Sądu Najwyższego - Izby Cywilnej z 26 września 2002 r. III CZP 58/2002? Nadmieniam, że wyliczony przez KWP w X zwrot kaucji (801 zł. uwzględnia oprocentowanie naliczane przez bank) stanowi obecnie mniej niż połowę uposażenia tego policjanta.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Art 36 par. 2 ustawy o ochronie lokatorów stanowi, że kaucja wpłacona w okresie obowiązywania ustawy z dnia 2 lipca 1994 roku o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (obowiązywała do lipca 2002 roku) podlega zwrotowi w kwocie odpowiadającej przyjętemu przy jej wpłacaniu procentowi wartości odtworzeniowej lokalu obowiązującej w dniu jej zwrotu (czyli miesiąc po opróżnieniu lokalu przez nabywcę lub nabyciu przez niego prawa własności lokalu). W związku z tym, że kaucja została wpłacona w kwietniu 1995 zastosowanie powinien mieć właśnie ten przepis. Jednak nawet w przypadku dokonania zwrotu kaucji na podstawie par. 1 art. 36 nie jest, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 26.IX. 2002 roku (III CZP 58/2002), wyłączona możliwość waloryzacji kaucji, mimo że przepis ten jej nie przewiduje. Może ona nastąpić na mocy przepisów kodeksu cywilnego, tzn. w razie istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza sąd może, po rozważeniu interesów stron i przy uwzględnieniu zasad współżycia społecznego, zmienić wysokość świadczenia pieniężnego. Wydaje się jednak, iż przypadku o którym mowa w pytaniu nie znajdą zastosowania przepisy o sądowej waloryzacji świadczenia. Regulacje te warunkują możliwość sądowej waloryzacji świadczenia od tego, aby istotna zmiana siły nabywczej pieniądza nastąpiła po powstaniu zobowiązania pieniężnego. Taka istotna zmiana siły nabywczej pieniądza nastąpiła w 1990 roku, a więc przed powstaniem zobowiązania. To wydaje się wykluczać możliwość sądowego dochodzenia waloryzacji świadczenia.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Waloryzacja i zwrot kaucji

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 1
  • 5
  • 9
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do klienta, bardzo szybka obsługa. Polecam.
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca, jestem zadowolony.
  • Roman

    ocena usługi:

  • Ryszard Królikowski

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję ekipie e-prawnik za w pełni profesjonalną obsługę. Opinia wykonana na najwyższym poziomie. Wszystkim polecam, oszczędność czasu i pieniędzy.
  • Lukasz

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna.Warto skorzystać z usług E-PRAWNIK. Gorąco polecam potrzebującym fachowej porady
  • Tomasz

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze zrobione, wyczerpujaca opinia.
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo obszerną i profesjonalną opinię, która jest poparta dużą ilośćią przepisów. Bardzo pomoże mnie w dalszym postępowaniu. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc i polecam innym. Pozdrawiam wszystkich pracowników. Krystyna.
  • Kińczyk

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za opinię,jest mi bardzo pomocna,polecam wszystkim.
  • Zofia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za tak szybkie przygotowanie opinii i pisma.Wasz zespół Prawników jest tak żetelny i odpowiedzialny. Ja was oceniam na szóstkę .Polecam wszystkim. Dziękuję,Dziękuję!!!! Pozdrawiam wszystkich Prawników.Zofia
  • Regina z Siostrą

    ocena usługi:

    Dziękujemy za profesjonalne przygotowanie zażalenia polecam wszystkim i pozdrawiam wszystkich prawników z Poważaniem Regina z Siostrą
  • Christine Romeike

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpujaca opinia prawna jaka otrzymalam , serdecznie dziekuje wszystkim prawnikom i polecam innym jezeli potrzebuja fachowej opinji prawnej. Z powazaniem. Christina
  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane