Wypłaty z funduszu remontowego

Pytanie:

"W grudniu 2004 nabyłem mieszkanie. Właściciele mieszkań w budynku, w którym zamieszkałem zawiązali wspólnotę mieszkaniową, która jest zarządzana przez ZBK. Wspólnota podjęła uchwałę o utworzeniu funduszu remontowego na rzecz, którego mieszkańcy mieli dokonywać comiesięcznych wpłat. W 2004 roku wykonane prace remontowe z funduszu zostały przeprowadzone w bardzo ograniczonym stopniu i pieniądze z wpłat na fundusz zostały na kontach właścicieli mieszkań (w przypadku mojego lokalu około 570 zł). W chwili nabycia mieszkania ZBK na potrzeby banku wystawił zaświadczenie o nie zaleganiu w opłatach przez poprzedniego właściciela mieszkania i wypłacił mu środki z funduszu remontowego. Od tej pory, co roku dostaję pismo z ZBK, że pomimo regularnych ustalonych wpłat zalegam z wpłatami na fundusz na kwotę około 550 zł. Po moich wyjaśnieniach w 2006 roku dostałem odpowiedź, że zaległość będzie egzekwowana od poprzedniego właściciela. W tym roku, że pieniądze zgromadzone, na FR były własnością poprzedniego właściciela i że zaległości muszę pokryć z własnych środków. Czy ZBK mógł, zgodnie z obowiązującym prawem, wypłacić środki zgromadzone na funduszu remontowym właścicielowi zbywającemu mieszkanie?"

Odpowiedź prawnika: Wypłaty z funduszu remontowego

W ustawie o wÅ‚asnoÅ›ci lokali brak w zasadzie przepisów dotyczÄ…cych funduszu remontowego czy takich, które wprost okreÅ›laÅ‚yby jego charakter. Mimo to Å›rodki zgromadzone w ramach funduszu remontowego trudno uznać za wÅ‚asność tego wÅ‚aÅ›ciciela mieszkania, który danÄ… kwotÄ™ uiÅ›ciÅ‚. Warto tu przytoczyć wyrok SÄ…du Apelacyjnego w Warszawie z dnia 22 lutego 2001 r. (I ACa 1309/2000, OSA 2002/4/30), który dotyczyÅ‚ innej sprawy, lecz z uzasadnienia którego wynika też poÅ›rednio jak należy traktować kwoty zgromadzone w funduszu remontowym: Wspólnota mieszkaniowa podejmuje decyzje tylko w sprawach dotyczÄ…cych zarzÄ…du nieruchomoÅ›ciÄ… wspólnÄ… w granicach zakreÅ›lonych prawem. Tym samym w zakresie dysponowania Å›rodkami pieniężnymi wÅ‚aÅ›cicieli, przekazanymi jej do rozliczenia siÄ™, nie ma żadnych uprawnieÅ„. To nadal sÄ… pieniÄ…dze wÅ‚aÅ›cicieli lokali, a nie wspólnoty i nie może ona, nawet gdy chce tego wiÄ™kszość wÅ‚aÅ›cicieli, zmieniać ich przeznaczenia, także wtedy, gdy okaże siÄ™, że wydatki, na poczet których byÅ‚y uiszczane, byÅ‚y niższe niż przewidywano. NadpÅ‚ata stanowi wÅ‚asność wÅ‚aÅ›ciciela i tylko on może zadecydować, co z tymi Å›rodkami zrobić. Może je przeznaczyć na  fundusz remontowy, ale nie musi. Wspólnota nie ma uprawnieÅ„ do podejmowania za niego decyzji w tym zakresie.”  W wyroku sÄ…d wyraźnie oddzieliÅ‚ Å›rodki uiszczane jako zaplata za zużyte media lub zaliczka na nie od Å›rodków uiszczanych na poczet utrzymania nieruchomoÅ›ci wspólnej. Takim Å›rodkiem sÄ… również wpÅ‚aty na fundusz remontowy. Do powyższego należy dodać, iż wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciÄ…gać zobowiÄ…zania, pozywać i być pozywana. StÄ…d naszym zdaniem wynika, iż ZBK nie powinien wypÅ‚acać Å›rodków z funduszu remontowego bez stosownej uchwaÅ‚y wÅ‚aÅ›cicieli lokali.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika