Wypowiedzenie umowy najmu lokalu kwaterunkowego

Pytanie:

"Mój Tata jest właścicielem prywatnego domu wybudowanego jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie zostali przydzieleni do 2 mieszkań lokatorzy kwaterunkowi, którzy są bezczelni twierdzą, że mieszkają u siebie bądź w lokalu gminy (Miasto stołeczne Warszawa dzielnica Włochy), negocjują każde podniesienie czynszu, które następuje według przepisów. 1 lokatorka twierdzi, że nie będzie płacić więcej, bo wcześniejszą sumę płaciła przez ładnych parę lat, nie uwzględnia że wszystko drożeje(prąd- zasilający oświetlenie na klatce schodowej, woda, ścieki, odpady stałe). Jaki jest okres wypowiedzenia umowy w przypadku kwaterunku? "

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie umowy najmu lokalu kwaterunkowego

Kwestia możliwości wypowiedzenia umów najmu osobom, które zajmowały tzw. „lokal kwaterunkowy" na mocy decyzji administracyjnej była przedmiotem dyskusji w środkach masowego przekazu od momentu wejścia w życie ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Mianowicie art. 11 ust. 4-6 dają możliwość wypowiedzenia m.in. lokatorom „kwaterunkowym" najmu mieszkań jeżeli zostaną wypełnione przesłanki z tych przepisów. Okresy wypowiedzenia ww. umów najmu są różne w zależności od tego, czy lokatorowi przysługuje lokal zamienny lub właściciel mieszkania dostarczy mu lokal zamienny czy też nie.

Można wypowiedzieć umowę najmu w terminie pół roku naprzód jeżeli (art. 11 ust 4):

  • Właściciel lub jego pełnoletni zstępny, wstępny lub osoba, wobec której właściciel ma obowiązek alimentacyjny zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu,
  • Lokatorowi przysługuje tytuł do lokalu, w którym może zamieszkać w warunkach takich jakby otrzymał lokal zamienny lub właściciel zapewnia mu lokal zamienny.

Można także wypowiedzieć umowę najmu z terminem co najmniej trzyletnim jeżeli (art. 11 ust. 5):

  • Właściciel lub jego pełnoletni zstępny, wstępny lub osoba, wobec której właściciel ma obowiązek alimentacyjny zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu,
  • Właściciel nie dostarcza lokatorowi lokalu zamiennego i lokal zamienny, o którym mowa wyżej nie przysługuje mu z innego tytułu.

Tak więc podstawowym warunkiem jaki należy spełnić, jest wskazanie osoby uprawnionej, która zamierza zamieszkać w lokalu, którego najem zostanie wypowiedziany. Wypowiedzenie stosunku prawnego, pod rygorem nieważności, powinno wskazywać osobę mającą zamieszkać w lokalu właściciela.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika