Wypowiedzenie umowy najmu w związku z remontem

Pytanie:

"Umowy najmu zostały wypowiedziane zarówno z powodu konieczności przeprowadzenia remontu, jak i z powodu zalegania z czynszem - w stosunku do tych lokatorów którzy nie płacili. Remont budynku jeszcze się nie rozpoczął z dwóch powodów: nie wszyscy lokatorzy zdążyli się już wyprowadzić, a po drugie nie mam jeszcze odpowiednich środków na sfinansowanie całości prac. Czy gmina może żądać sądownie ode mnie odszkodowania z tytułu niedostarczenia lokalu zamiennego, zgodnie z art. 11 ust 9 ustawy o ochronie praw lokatorów? Czy żądanie odszkodowania od gminy w przypadku niedostarczenia lokalu socjalnego przyznanego wyrokiem sądowym w oparciu o art. 417 kodeksu cywilnego może zadziałać tak samo w przypadku gdy to ja jestem właścicielem i powinienem dostarczyć lokal zamienny?"

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie umowy najmu w związku z remontem

W stosunku do tych lokatorów, którzy zalegali z zapłatą czynszu za trzy pełne okresy płatności, właściciel nie ma obowiązku dostarczenia im lokalu zamiennego, a zatem i gminie nie przysługują z tego tytułu żadne roszczenia do właściciela. W świetle przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów właściciel może bowiem wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności. Wypowiedzenie najmu w tym trybie nie pociąga za sobą obowiązku dostarczenia lokalu zamiennego przez właściciela.

Natomiast w stosunku do tych lokatorów, którzy nie zalegali z zapłatą czynszu, właściciel ma obowiązek dostarczenia lokalu zamiennego zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 4 w zw. z art. 11 ust. 9 ustawy o ochronie lokatorów. Gminie nie przysługuje roszczenie odszkodowawcze, ponieważ takiej konsekwencji nie przewiduje ustawa. Art. 417 kodeksu cywilnego ma zastosowanie jedynie w wypadku wyrządzenia szkody przez podmiot publiczny osobie prywatnej. Nie stanowi on podstawy do domagania się odszkodowania "w druga stronę" tj. dla gminy od osoby prywatnej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika