Wypowiedzenie wysokości czynszu

Pytanie:

"Jeden z moich lokatorów odmówił przyjęcia pisma zawierającego podwyżkę czynszu. Zamierzam owe pismo wysłać pocztą. Czy ustna odmowa lokatora jest ważna? Czy zakwestionowanie podwyżki nie przekraczającej zresztą 3% wartości odtworzeniowej m 2 musi być złożone na piśmie? Czy wreszcie wysłanie wypowiedzenia listownie i nie przyjęcie jej przez adresata uznane zostanie jako doręczone? Od jakiej daty liczyć okres wypowiedzenia umowy w przypadku zwrotu listu? "

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie wysokości czynszu

Ustawa o ochronie praw lokatorów przewiduje, że oświadczenie o wypowiedzeniu wysokości czynszu pod rygorem nieważności powinno być sporządzone na pismie. Złożenie pisma zawierającego oświadczenia woli wynajmującego może nastąpić zarówno za pośrednictwem poczty jak i poprzez osobiste wręczenie pisma tej osobie. Oświadczenie takie jest złożone drugiej stronie jeśli doszło do niej w taki sposób, że mogła się zapoznać z jego treścią. Jeśli zatem lokator odmówił przyjęcia pisma należy uznać, że miał możliwość zapoznania się z treścią pisma, a tym samym doszło do złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu wysokości czynszu. W przypadku niepodjęcia listu z poczty oświadczenie również będzie można uznać za doręczone. W tym wypadku dniem doręczenia będzie ostatni dzień w którym najemca miał możliwość odebrania pisma z poczty po podwójnym awizowaniu.

Jedyny kłopot jaki może się tu pojawić to udowodnienie, że rzeczywiście właściciel próbował wręczyć pismo lokatorowi. W przypadku bowiem wysłania listu poleconego odmowa przyjęcia przesyłki będzie udokumentowana przez pocztę.

W ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia, najemca może:

  1. odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania stosunku prawnego, na podstawie którego lokator zajmuje lokal, z upływem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, o ile strony nie zastrzegły dłuższego terminu, albo

  2. zakwestionować podwyżkę, w wyniku której wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3 % wartości odtworzeniowej lokalu, wnosząc do sądu pozew o ustalenie, na podstawie przepisów art. 8 a ust. 4a-4e ustawy o ochronie praw lokatorów, że podwyżka jest niezasadna albo jest zasadna, lecz w innej wysokości.

Udowodnienie zasadności podwyżki ciąży na właścicielu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika