Zablokowanie przewodu kominowego przez sąsiadów

Pytanie:

"Mieszkam w budynku piętrowym z dwoma wyodrębnionymi mieszkaniami (odrębna własność lokalu). Sąsiedzi mieszkający na piętrze zamurowali w połowie u siebie w mieszkaniu przewód kominowy, do którego jest podłączona moja kuchnia węglowa odcinając ją całkowicie od komina. Do tego przewodu kominowego podłączyli swoją kuchnię węglową z podkową do centralnego ogrzewania, przez co nie mogę korzystać ze swojej kuchni węglowej. Pod jaki artykuł podlega postępowanie sąsiadów? Czy to jest sprawa cywilna czy karna?"

Odpowiedź prawnika: Zablokowanie przewodu kominowego przez sąsiadów

Z odrębną własnością lokalu jest związana własność (a raczej udział w tej własności) gruntu i części wspólnej budynku mieszkalnego. Podstawową kwestią pozostaje, czy każdy z właścicieli ma odrębny przewód kominowy, co jest normą w nowo budowanych blokach, czy też jest wspólny dla obu właścicieli. Z opisu sytuacji wynika, że mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem. W związku z tym pod żadnym względem nie można uznać, iż część przewodu kominowego, znajdująca się na wysokości mieszkania sąsiadów jest częścią składową ich mieszkania, a co za tym idzie nie jest ona przedmiotem należącym do ich wyłącznej dyspozycji. Przewód kominowy jest składnikiem nieruchomości wspólnej, w której obaj sąsiedzi mają swój udział. Każdy ze współwłaścicieli ma prawo korzystać i posiadać całość nieruchomości wspólnej. Teoretycznie więc Państwo posiadają i mają prawo korzystać także np. z klatki schodowej prowadzącej do mieszkania sąsiadów, znajdującego się piętro wyżej. Podstawową zasadą w tym przypadku jest jednak to, że żaden ze współwłaścicieli nie ma prawa korzystać i posiadać nieruchomości wspólnej w sposób, który wyłącza posiadanie z tej nieruchomości innego współwłaściciela. Każdy ze współwłaścicieli jest bowiem uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli (art. 206 kc).

W razie naruszenia posiadania współwłaściciel może żądać dopuszczenia do posiadania. Jednakże roszczenie takie można realizować tylko wtedy, gdy ze względu na charakter współposiadania sąd może skonkretyzować w wyroku, na czym mają polegać obowiązki pozwanego, których wykonanie zapewni powodowi współposiadanie, a więc gdy wyrok nadaje się do egzekucji. W tym wypadku takie określenie obowiązku pozwanych sąsiadów wydaje się jak najbardziej możliwe – nastąpi poprzez nakazanie im przywrócenia poprzedniego stanu przewodu kominowego. Sprawy o dopuszczenie do współposiadania i współużytkowania (art. 206) podlegają rozpoznaniu w procesie cywilnym. Właściwy miejscowo będzie sąd miejsca położenia nieruchomości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • patra 2010-02-18 19:53:21

    znalazlam te odpowiedz 18.02.2010r i jest dla mnie potwierdzeniem moich praw ,, tylko jak to sie ma do mojej sytuacji : lokatorka z pietra wyzej podlaczyla nielegalnie piec co etazowe do wspolnego przewodu dymowego , zgl o tym wiedzial , i wiedzial tez ze ja z tego przewodu korzystam, tym bardziej ze zgl planowal mi postawic nowy piec, jednakze tak zadzialal ten zaklad ze w rezultacie zablokowal mi przewod dymowy i w tym momencie pozbawil mnie mozliwosci ogrzewania pokoju naroznego o kubaturze 102 m szscienne,/powierzcnia w metrach kwadratowych 30 / z piecioma oknami kto tu powinien dochodzi praw bo lokatorka ma mieszkanie wlasnoscowe a ja gminne ,a sprawa blokowania komina zostala zalatwiona przez zgl juz po wykupie mieszkania przez te lokatorke. z kim mam zalatwiac sprawe odblokowania i czy moga mnie zmusic do przyjecia w rekompensacie co etazowego ktore zgl mi proponuje, a to wowczas bardzo by mi zrujnowalo mieszkanie i oszpecilo no i podrozylo czynsz bo sie doczytalam ze za co etazowe wystawione po 2003 roku gmina czynsz podnosi. czy moga mnie zmusic jak mam sie bronic przed takimi urzednikami ktorzy zadzialali na korzysc sasiadki pomijajac moje prawa


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika