Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Amortyzacja wynajmowanego mieszkania

PYTANIE: Jesteśmy wspólnie z żoną właścicielami nowego mieszkania (akt notarialny podpisany w lutym 2008 r., natomiast umowa kupna z developerem w 2006 roku). Urządziliśmy je z pełnym wyposażeniem i wynajęliśmy w maju 2008 r. Zdecydowaliśmy się na rozliczenie podatku na zasadach ogólnych, ze względu na wysokie koszty związane z przygotowaniem mieszkania pod wynajem, co oznacza dla nas brak podatku w tym roku. W Internecie znaleźliśmy informację, że można również traktować jako koszt amortyzację mieszkania, jednak stawki uproszczonej amortyzacji są znacznie niższe niż wartość, za jaką kupiliśmy mieszkanie. Proszę o informację, jaki procent wartości mieszkania wynosi amortyzacja w 2008 r. (w poprzednich latach było to 2,5 lub 1,5%)? Jaki dokument/ustawa/etc. o tym mówi? Czy umowa kupna z developerem może posłużyć jako podstawa wartości wyliczenia amortyzacji? (kosztem będzie wartość z umowy x obowiązująca stawka amortyzacji). Jakie deklaracje/druki i inne dokumenty należy składać do urzędu skarbowego w związku z osiąganiem korzyści z wynajmu. Deklarację o wyborze formy opodatkowania już złożyłem przed rozpoczęciem najmu. Skoro koszty przewyższają przychody, czyli w roku 2008 r. de facto poniosę stratę, czy muszę uiszczać comiesięcznie zaliczkę?

FRAGMENT ODPOWIEDZI: Najem jako odrębne źródło przychodów wymieniony jest w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Jeśli najem nie odbywa się w ramach działalności (...)

Dalsza część odpowiedzi dostępna po wykupieniu
usługi "Dostęp do treści" od 6,15zł

Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!

UWAGA! TYLKO TERAZ BEZPŁATNY DOSTĘP DO ZASOBÓW e-prawnik.pl
DLA FIRM sprawdź

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do treści na 1 godzinę cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EP

Dostęp do treści na 24 godziny cena 11,70zł +VAT

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EP

Dostęp do treści na 1 miesiąc cena 30,75zł +VAT

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EP

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drog± elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Podobne Opinie Prawne

  • Prawo do lokalu socjalnego

    W 1995 r. zawarto umowę najmu lokalu mieszkalnego z właścicielką kamienicy na okres 10 lat. W umowie zaznaczono również, że po okresie 10 letnim umowa przechodzi na czas nieokreślony (ręczny dopisek (...)

  • Najem lokali przed 1 maja 2004 r.

    Chodzi o stan faktyczny naliczenia obrotów w roku 2003 za wynajem mieszkania. Z udzielonej odpowiedzi rozumiem, że gdybym wynajmowała więcej niż jedno mieszkanie w roku 2003, powinnam podlegać podatkowi (...)

  • Umowa najmu lokalu pod działalność gospodarczą

    W maju 2005 wynająłem lokal biurowo - handlowy. Lokal ten miał służyć jako biuro (handlowiec telefonował do klientów umawiając się na sprzedaże) oraz miejsce do metkowania i pakowania biżuterii. (...)

  • Rozbiórka budynku wynajmowanego a lokal zamienny

    Wynajmuje lokal gminny. Burmistrz przysłał mi pismo informujące mnie, iż został mi przydzielony lokal w nowo wybudowanym bloku komunalnym. Jako termin przeprowadzki podał miesiąc. Jak mniemam burmistrz (...)

  • Ulepszenie najmowanego lokalu

    Wynajmowałem lokal użytkowy i włożyłem w remont trochę pieniędzy. Czy mogę żądać zwrotu poniesionych nakładów i w jakim okresie po rozwiązaniu umowy najmu? Przede wszystkim na wstępie poczynić (...)

 

Komentarze: Amortyzacja wynajmowanego mieszkania

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Porady prawne online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 1
  • 9
  • 2
  • 9
  • 3
  • 7
  • osób
Zobacz ich opinie:
  • marko55

    2014-03-31

    Dziekuje za otrzymana ocenę.Jest profesjonalna i wyjaśnia problem.Pozdrowienia i podziekowania dla autorow.
  • Krystyna G

    2014-03-20

    dziekuje za otrzymaną opinię, bardzo mi pomogła rozwikłać problem, o który pytałam
  • Barbara Z.

    2014-03-25

    Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik.pl Na doprecyzowane pytanie po otrzymaniu opinii dostałam odpowiedź która w pełni mnie satysfakcjonuje. Teraz wiem jak postąpić. Zespół prawników jest profesjonalny i rzetelny. Wycena usługi również nie jest zbyt wygórowana w porównaniu do usług prawników w mojej miejscowości. Dziękuję i pozdrawiam
  • Doris

    2014-03-27

    Opinia jest podana rzetelnie i profesjonalnie. Bardzo Dziękuję. Z porady korzystam już po raz drugi i jestem zadowolona. Dziękuję !
  • teresa bielecka

    2014-03-25

    witam-na razie bardzo Wam dziękuję w imieniu tej biednej Mamy-9 dzieci-postanowiłam Jej pomóc,choć sama walczę z bardzo złośliwym rakiem-jestem łysa i sama mam swe poroblemy,ale Wasza opinia mi się podoba,także jeszcze raz wielkie dzięki.Serdecznie pozdrawiam cały Wasz Zespół.Przypuszczam,że będę potrrzebowała dodatkowej pomocy,także pewnie się do Was zwrócę-DZIEKI
  • Bogdan T.

    2014-03-24

    Dziekuje za otrzymana opinie.Jest profesjonalna i rzeczywiscie wyjasnia problem.Pomaga w dalszym postepowaniu.Pozdrowienia i podziekowania dla autorow.
  • Janusz S.

    2014-03-10

    Opinia wyjaśnia zakres zadanego pytania w sposób jasny rysując kilka dróg rozwiązania.
  • bozenaj

    2014-03-19

    Dziękuję za otrzymaną opinię prawną. Treść podana w sposób rzetelny i w pełni wyczerpujący, komunikatywne podsumowanie opinii. Niezwykle wygodna i zarazem profesjonalna usługa dla osób nie mających możliwości bezpośredniego kontaktu z prawnikiem. Pozdrawiam
  • Dorota Gruchała

    2014-03-03

    Pierwsza opinia nie była dla mnie dokońca wyczerpująca, po darmowym doprecyzowaniu problemu uzyskałam jasną odpowiedź nie budzącą żadnych wątpliwości
  • Janusz Bartoszek

    2014-03-11

    Opinia prawna, którą otrzymałem w pełni mnie zadowala. Polecam korzystanie z usług prawnych e-prawnik.

Porady prawne

  • Wynajem prywatny a amortyzacja

    Prowadzę firmę od 10 lat. Jestem małym podatnikiem. Poza firmą wynajmuję prywatnie lokale w kamienicy, która jest moją własnością. W koszty najmu prywatnego ujmuję (...)

  • Wyposażenie lokalu jako koszt uzyskania przychodu

    Prowadzę działalność gospodarczą opartą przede wszystkim na wynajmowaniu budynku dla innej firmy. Czy mogę zakupić wyposażenie kuchni (tzn.: piekarnik, zmywarkę, (...)

  • Amortyzacja samochodu ciężarowego

    Prowadzę działalność gospodarczą. Chcę zakupić samochód używany (ciężarowy bez homologacji) w cenie brutto 65.000. proszę o informację ile Vatu mogę odpisać (...)

  • Przyspieszona amortyzacja lokali mieszkalnych

    Proszę o wskazanie, czy jest jakiś konkretny przepis, który definiuje pojęcie \"wytworzenia środka trwałego\"; tzn. dlaczego należałoby uznać, że hotel \'przerobiony\' (...)

  • Koszty uzyskania przychodów przy wynajmie lokalu

    Chcę wynajmować mieszkanie jako osoba fizyczna dla firmy. Co mogę zaliczyć w koszty uzyskania przychodów, rozliczając się na zasadach ogólnych? Odsetki od kredytu, (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane