Aneks do umowy spółki cywilnej

Pytanie:

"Do umowy spółki cywilnej wspólnicy chcą dodać zapis o tym, że w razie śmierci wspólnika spółka nie ulega rozwiązaniu. Na miejsce zmarłego wspólnika wchodzą jego spadkobiercy. Będzie podjęta odpowiednia uchwała o zmianie umowy spółki oraz podpisany odpowiedni aneks do umowy przez wspólników. Czy później tekst jednolity umowy trzeba złożyć w Urzędzie Skarbowym?"

Odpowiedź prawnika: Aneks do umowy spółki cywilnej

Zgodnie z art. 5 ust. 4b ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą dołączają do zgłoszenia identyfikacyjnego uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających informacje objęte zgłoszeniem, w szczególności: odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, umowy spółki, dokumentu potwierdzającego uprawnienie do korzystania z lokalu lub nieruchomości, w których znajduje się siedziba, zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON, z zastrzeżeniem art. 5a ust. 2. Upoważniony pracownik przyjmujący zgłoszenie poświadcza zgodność przedstawionych odpisów tych dokumentów lub w uzasadnionych przypadkach może sporządzić taki odpis, oryginały zaś zwraca zgłaszającemu za pokwitowaniem na odpisach.

Jak natomiast stanowi art. 9 ust. 6 pkt 1 wskazanej ustawy, do aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym stosuje się odpowiednio przepisy art. 5 ust. 4a i 4b.

Zatem ponieważ umowa spółki cywilnej musiała być przedłożona do organu podatkowego, jej zmiana wymaga co do zasady dokonania aktualizacji poprzez przedłożenie aktualnej wersji umowy spółki. W tym zakresie występuje jednak różna praktyka urzędów skarbowych, które w różnym stopniu domagają się lub oczekują przedkładania aktualizacji umów spółek, zwłaszcza gdy zmiana umowy nie powoduje skutków istotnych z podatkowego punktu widzenia.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Piotr Wieczorek 2014-09-18 17:17:20

    Dla mnie skandal. Oczekiwałem, że za wniesioną opłatę będę miał - dostęp do wzoru aneksu do umowy zwierającego treść zapisu że w razie śmierci wspólnika spółka nie ulega rozwiązaniu a na miejsce zmarłego wspólnika wchodzą jego spadkobiercy. - odpowiedź na podstawowe pytanie : "Czy później tekst jednolity umowy trzeba złożyć w Urzędzie Skarbowym?" A tu raptem informacja, że występuje różna praktyka urzędów skarbowych. Tego można było się domyślić bez konsultacji z prawnikiem. Proszę o udzielenie odpowiedzi zgodnej z oczeikwaniem Piotr Wieczorek


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika