Aport do spółki z o.o. a podatki

Pytanie:

"Osoba fizyczna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W jej ramach są 4 serwisy internetowe. Jeden z serwisów jest zdecydowanie lepszy od innych. Dlatego właściciel chce założyć spółkę z o.o. i wprowadzić tam ów jeden serwis internetowy. Jego wartość właściciel określa na 200 tys. PLN. Pomysł jest taki, że 100 % kapitału spółki w kwocie 200 tys PLN zostanie pokryte właśnie wspomnianym serwisem (prawa do grafiki, oprogramowanie itd., umowy handlowe). Czy w związku z opisaną sytuacją osoba, która obejmuje udziały pokrywając je aportem płaci jakiś podatek - np. dochodowy? Jakie inne opłaty trzeba ponieść w związku z taką operacją aportową?"

Odpowiedź prawnika: Aport do spółki z o.o. a podatki

Wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki prawa handlowego lub cywilnego jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (§ 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług). Wniesienie wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie powoduje zatem obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług (VAT) ani po stronie wspólnika wnoszącego wkład, ani po stronie spółki, do której wkład jest wnoszony.

Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych nominalną wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną (a więc również spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) objętych w zamian za wkład niepieniężny - tzw. aport, uważa się za przychody z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zatem wspólnicy obejmujący udziały w spółce w zamian za aport uzyskają przychód w wysokości nominalnej wartości obejmowanych udziałów. Nie jest przychodem i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym objęcie udziałów w zamian za wkład pieniężny.

Przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część powstaje w dniu zarejestrowania spółki (art. 17 ust. 1 a ustawy). Objęcie udziałów w zamian za aport w formie przed­siębiorstwa lub jego zorganizowanej części jest zwolnione od podatku (art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy).

Podatek wynosi 19 % dochodu (art. 30b ust. 1 ustawy). Dochód to różnica między wartością nominalną udziałów a kosztami uzyskania przychodów (art. 30b ust. 2 pkt 5 ustawy). Dochodu nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych (art. 30b ust. 5 ustawy). Wspólnik powinien wykazać dochody uzyskane z tytułu objęcia udziałów za aport w zeznaniu podatkowym, składanym do 30 kwietnia następnego roku (art. 30b ust. 6 i art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy) i zapłacić należny podatek dochodowy (por. art. 45 ust. 4 pkt 2 ustawy).

Sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część określa art. 22 ust.

1e ustawy o PIT. Przewiduje on różny sposób ich obliczenia, w zależności od tego, czy wnoszone aportem są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne (wówczas kosztem jest ich wartość początkowa pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych), udziały lub akcje w innej spółce albo wkłady w spółdzielni, inne składniki majątku podatnika. W przypadku „innych składników majątku podatnika” zgodnie z art. 22 ust. 1e pkt 3 ustawy o PIT ustala się koszt uzyskania przychodu w wysokości faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Koszty te oczywiście muszą być odpowiednio udokumentowane. Niestety stanowisko organów podatkowych w tym zakresie jest restrykcyjne. Jeśli podatnik nie będzie w stanie wykazać, że poniósł koszty związane z nabyciem składników majątku w określonej wysokości, to nie będzie miał możliwości uwzględnienia ich w rozliczeniu podatkowym. Przykładowo wskazuje się, że żaden przepis nie daje możliwości zaliczenia do kosztów wartości wnoszonego aportem składnika majątku, oszacowanej przez biegłego.

Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych, przy zawarciu umowy spółki wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego jest też opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5 %. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na spółce. Podatek ten będzie pobrany przez notariusza przy sporządzaniu umowy spółki.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika