Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT

Pytanie: Jakie są zasady zaliczenia paliwa do kosztów uzyskania przychodu dla samochodów o ładowności do 3,5 tony?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Z tematu pytania oraz jego treści wnioskuję, iż Pytająca jest zainteresowana zasadami odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa do pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, a nie kosztami uzyskania pzychodów w podatkach dochodowych.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

W art. 86 ust. 3 ustawy o VAT mowa o samochodach osobowych oraz innych pojazdach samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Z kolei art. 86 ust. 4 wskazuje przypadki, których przepis ust. 3 nie dotyczy.

Od dnia 22 sierpnia 2005 r. prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa przysługuje, jeżeli jest to paliwo wykorzystywane do pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony lub do pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, jeżeli spełniają wymagania określone w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT, co stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań (art. 86 ust. 5 ustawy o VAT).

Spełnienie zaś przez pojazd określonych wymagań decyduje o odliczeniu paliwa wykorzystywanego do napędu tego pojazdu.

Kopię zaświadczenia, podatnik jest obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego (art. 86 ust. 5a ustawy o VAT). Zaświadczenie musi być przechowywane przez podatnika podobnie jak inne dokumenty czy ewidencje związane z rozliczeniem podatku (art. 112 ustawy o VAT).

W przypadku pojazdów nabytych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (przed 1 czerwca 2005 r.) dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie znowelizowanej ustawy. Jeżeli natomiast przed terminem badania technicznego lub upływem wskazanego 12 miesięcznego okresu pojazd jest przedmiotem dostawy, badanie powinno być przeprowadzone nie później niż przed dniem dokonania dostawy.

Zaświadczenie ma potwierdzać prawidłowość dokonanych przez podatnika odliczeń podatku, np. od paliwa wykorzystywanego do napędu tego pojazdu. Jeżeli zaświadczenie nie potwierdzi spełnienia tych wymagań, podatnik nie miał prawa dokonywać odliczenia podatku. Wydłużony termin do przeprowadzenia określonych badań jest prawem podatnika. Jeśli podatnik ma wątpliwości co do tego, czy posiadany przez niego pojazd spełnia określone w ustawie wymagania, powinien dokonać stosownych badań wcześniej.

W przypadku pojazdów nabytych pomiędzy 1 czerwca 2005 r. a 90. dniem od dnia ogłoszenia ustawy, tj. dniem wejścia w życie nowych zasad dotyczących samochodów (tj. 22 sierpnia 2005 r.) podatnik stosuje przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie odpowiednich przepisów ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. oznacza to, iż w tym okresie podatnik nie ma prawa odliczania podatku od paliwa w przypadku pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton.

Zachęcamy też do przeczytania artykułu zamieszczonego w serwisie e-prawnik:

Nowe zasady odliczania podatku VAT przy zakupie samochodu osobowego

Natomiast problematyka zaliczania do "kosztów" wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej (przedsiębiorstwa) i podatkiem dochodowym. Ogólnie, w zasadzie do dosztów uzyskania przychodów zalicza się wszelkie wydatki poczynione w celu uzyskania przychodów w ramach tej działalności. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w poniższych naszych artykułach:

Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

Czy w firmie można używać samochodu niebędącego środkiem trwałym?

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 3
  • 2
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

  • Stawka podatku VAT na usługi pakowania

    Przy działalności związanej z pakowaniem według nowego PKD 82.92.Z i PKWiU 74.82.10-00.00, jaka jest stawka podatku VAT?

  • Import usługa a deklaracja VAT-UE

    Spółka z o.o. (podatnik VAT-UE) otrzymała fakturę za zakup licencji na program komputerowy od kontrahenta zagranicznego z UE. W fakturze kontrahent zagraniczny naliczył (...)

  • Odliczenie Vat-u za naprawę samochodu

    Otrzymałem fakturę VAT za naprawę powypadkową samochodu. Ponieważ samochód jest na firmę, z PZU otrzymałem zwrot netto kwoty faktury. Pytanie moje brzmi: czy VAT od (...)

  • Odliczenie podatku naliczonego

    Faktura za wywóz nieczystości, wystawiona 09.01.2009 r., termin płatności 23.01.2009 r. Nie odliczyłem zgodnie z terminem płatności podatku naliczonego z tej faktury. (...)

  • Utrata mocy przez zgłoszenie rejestracyjne VAT

    Czy wykreślenie podatnika z rejestru VAT na podstawie art. 157 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wymaga potwierdzenia tego faktu przez naczelnika urzędu (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane