Art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT

Pytanie:

"Jakie są zasady zaliczenia paliwa do kosztów uzyskania przychodu dla samochodów o ładowności do 3,5 tony?"

Odpowiedź prawnika: Art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT

Z tematu pytania oraz jego treści wnioskuję, iż Pytająca jest zainteresowana zasadami odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa do pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, a nie kosztami uzyskania pzychodów w podatkach dochodowych.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

W art. 86 ust. 3 ustawy o VAT mowa o samochodach osobowych oraz innych pojazdach samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Z kolei art. 86 ust. 4 wskazuje przypadki, których przepis ust. 3 nie dotyczy.

Od dnia 22 sierpnia 2005 r. prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa przysługuje, jeżeli jest to paliwo wykorzystywane do pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony lub do pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, jeżeli spełniają wymagania określone w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT, co stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań (art. 86 ust. 5 ustawy o VAT).

Spełnienie zaś przez pojazd określonych wymagań decyduje o odliczeniu paliwa wykorzystywanego do napędu tego pojazdu.

Kopię zaświadczenia, podatnik jest obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego (art. 86 ust. 5a ustawy o VAT). Zaświadczenie musi być przechowywane przez podatnika podobnie jak inne dokumenty czy ewidencje związane z rozliczeniem podatku (art. 112 ustawy o VAT).

W przypadku pojazdów nabytych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (przed 1 czerwca 2005 r.) dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie znowelizowanej ustawy. Jeżeli natomiast przed terminem badania technicznego lub upływem wskazanego 12 miesięcznego okresu pojazd jest przedmiotem dostawy, badanie powinno być przeprowadzone nie później niż przed dniem dokonania dostawy.

Zaświadczenie ma potwierdzać prawidłowość dokonanych przez podatnika odliczeń podatku, np. od paliwa wykorzystywanego do napędu tego pojazdu. Jeżeli zaświadczenie nie potwierdzi spełnienia tych wymagań, podatnik nie miał prawa dokonywać odliczenia podatku. Wydłużony termin do przeprowadzenia określonych badań jest prawem podatnika. Jeśli podatnik ma wątpliwości co do tego, czy posiadany przez niego pojazd spełnia określone w ustawie wymagania, powinien dokonać stosownych badań wcześniej.

W przypadku pojazdów nabytych pomiędzy 1 czerwca 2005 r. a 90. dniem od dnia ogłoszenia ustawy, tj. dniem wejścia w życie nowych zasad dotyczących samochodów (tj. 22 sierpnia 2005 r.) podatnik stosuje przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie odpowiednich przepisów ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. oznacza to, iż w tym okresie podatnik nie ma prawa odliczania podatku od paliwa w przypadku pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton.

Zachęcamy też do przeczytania artykułu zamieszczonego w serwisie e-prawnik:

Nowe zasady odliczania podatku VAT przy zakupie samochodu osobowego

Natomiast problematyka zaliczania do "kosztów" wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej (przedsiębiorstwa) i podatkiem dochodowym. Ogólnie, w zasadzie do dosztów uzyskania przychodów zalicza się wszelkie wydatki poczynione w celu uzyskania przychodów w ramach tej działalności. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w poniższych naszych artykułach:

Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

Czy w firmie można używać samochodu niebędącego środkiem trwałym?


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika