Cesja umowy leasingu operacyjnego samochodu

Pytanie:

"Prowadzę firmę jako osoba fizyczna. Prowadzę KPiR na zasadach ogólnych, jestem podatnikiem podatku VAT 22%. Planuję przejąć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy (cesja z umową leasingową na niezmienionych warunkach) od bieżącego leasingobiorcy. Dotychczasowy leasingobiorca wpłacił początkową ratę i 5 następnych rat leasingowych. Pozostało do spłaty jeszcze 31 rat plus rata wykupu 1%. Ja zamierzam wpłacić 30000 zł netto na poczet pierwszej\" mojej raty, a później mieć mniejsze pozostałe raty od dotychczasowego leasingobiorcy. Samochód w mojej firmie będzie używany do celów służbowych. Jak należy traktować cesję umowy leasingu operacyjnego na samochód osobowy, czy będzie traktowana jak normalna umowa leasingu, co wiąże się z odliczeniem podatku VAT w wysokości 60% ale nie więcej niż 6000 zł i księgowania faktur za raty i paliwo w całości do kosztów uzyskania przychodu?"

Odpowiedź prawnika: Cesja umowy leasingu operacyjnego samochodu

Cesja umowy w znaczeniu prawnym oznacza przelew praw i obowiązków wynikających z danej umowy na nowy podmiot. Cesjonariusz zatem wstępuje w prawa i obowiązki cedenta. Zatem jeśli przedmiotem cesji są prawa i obowiązki wynikającego z umowy leasingu, to osoba nabywająca te prawa (cesjonariusz) z momentem skutecznego zawarcia umowy cesji stanie się pełnoprawnym leasingobiorcą. Osoba taka powinna być również traktowana jako leasingobiorca na gruncie przepisów podatkowych, a więc dotyczyć go będą te same zasady rozliczeń podatkowych, które dotyczyły jego poprzednika (cedenta) i innych leasingobiorców.


Magdalena Sławińska-Rzemek

Doradca podatkowy

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika