Nieodpłatne przekazanie towarów a WDT

Pytanie:

"Spółka wysłała nieodpłatnie towary do kontrahenta z UE - podatnika (płatnika) VAT UE. Jak taką dostawę wykazać w deklaracjach? Jaką stawkę VAT zastosować i jaką kwotę przyjąć jako podstawę opodatkowania?"

Odpowiedź prawnika: Nieodpłatne przekazanie towarów a WDT

Pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oznacza wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności opodatkowanych, na terytorium innego państwa członkowskiego (art. 13 ust. 1 ustawy o VAT). W przypadku przekazania kontrahentowi towarów nieodpłatnie (np. prezentów o niewielkiej wartości lub próbek) nie dochodzi w ogóle do dostawy towarów. Tym bardziej nie wystąpi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Tak więc w deklaracji VAT nie pojawi się żaden obrót z tego tytułu. Tak: D. Kosacka-Łędzewicz, B. Olszewski, Eksport-import i transakcje wewnątrzwspólnotowe. Opodatkowanie, Wrocław 2004, s. 68.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ja 2016-02-14 13:49:24

    co za głupota


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika