Definicja samodzielne prowadzenie działalności

Pytanie:

"W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) możemy przeczytać, iż: "(...) podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 250 000 euro (...)" Czy sformułowanie: "przychody z tej działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie" dotyczą jednoosobowej działalności gospodarczej, w której zatrudnieni są również pracownicy?"

Odpowiedź prawnika: Definicja samodzielne prowadzenie działalności

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Jednocześnie przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym odsyłają do definicji pozarolniczej działalności gospodarczej przedstawionej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych  (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z powyższych definicji, a także z przepisu prawa przytoczonego w pytaniu wynika, że ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, mogą być opodatkowane następujące kategorie podmiotów:

  • osoby fizyczne prowadzące samodzielnie pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • spółki cywilne osób fizycznych oraz
  • spółki jawne osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze, należy jednoznacznie stwierdzić, że określenie „przychody z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie” obejmują jednoosobową działalność gospodarczą, w której zatrudnieni są pracownicy.

W odniesieniu do przepisów przywołanych w ustawie o zryczałtowanym podatku, określenie „działalność prowadzona samodzielnie” oznacza działalność prowadzoną tylko przez jednego podatnika, tj. nie będącego wspólnikiem spółki. Bez znaczenia zaś pozostaje tu fakt zatrudnienia pracowników. Opodatkowaniu wg zryczałtowanej formy podlegać mogą jedynie przychody osób fizycznych. Niemniej osoby fizyczne mogą prowadzić działalność bądź samodzielnie, bądź w formie spółki np. z małżonkiem czy osobami trzecimi, stad też pojawiło się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym omawiane rozgraniczenie na poszczególne kategorie podmiotów.  

Rozróżnienie w przywołanym przepisie prawa na: działalność prowadzoną wyłącznie samodzielnie oraz na działalność prowadzoną w formie spółki, wynika również z określonego limitu przychodów, którego nie przekroczenie uprawnia do korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania. Kwota ta dotyczy zarówno przychodów uzyskiwanych z działalności prowadzonej przez podatnika samodzielnie, jak i sumy uzyskiwanych wyłącznie z działalności spółki przychodów wszystkich wspólników. Jeżeli podatnik w roku poprzednim prowadził działalność i samodzielnie, i w formie spółki, opłaca ryczałt od przychodów ewidencjonowanych od tej działalności, z której przychody nie przekroczyły wspomnianej sumy. Może to być jedna z tych działalności lub obie; - wówczas ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w roku podatkowym opłacany jest odrębnie od działalności samodzielnej i od działalności spółki. 

Zgodnie z ustawą z dnia 27 października 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych od 2008 r. będzie ograniczony do podatników, których przychody nie przekraczają limitu równowartości 150 tys. euro (teraz: 250 tys.).

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika