Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Deklaracje do US - import export oraz w UE

Pytanie: Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT-UE dokonuje zakupu od podatnika z UE, dokonuje również sprzedaży do odbiorcy w innym kraju UE. Podatnik ten dokonuje równiez importu i exportu (czyli spoza UE). Jaką deklarację w każdym z tych przypadków należy złożyć do Urzędu Skarbowego i w jakim terminie?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Składanie deklaracji podatkowych jest podstawowym obowiązkiem każdego podatnika. Przepisy o podatku VAT wyróżniają kilka rodzajów deklaracji dla celów rozliczenia tego podatku.

Deklaracja VAT-7 jest najczęściej składaną deklaracją dla celów rozliczeń podatku VAT (ujmuje się w niej wszystkie podane transakcje). Składają ją podatnicy, którzy rozliczają się miesięcznie. Deklarację VAT-7 składa się do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Ci z podatników, którzy rozliczają się kwartalnie, składają deklaracje VAT-7K. Ponadto przepisy wyróżniają rzadziej składane deklaracje: VAT-8, VAT-9, VAT-10, VAT-11. Co istotne, obecnie należy również składać deklaracje „zerowe”. Będzie tak jednak tylko w tych przypadkach, w których przepisy wymagają składania deklaracji niezależnie od momentu powstania obowiązku podatkowego (a więc deklaracje „zerowe” należy składać w odniesieniu do druków VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-12).

Deklarację VAT-8 składają podatnicy VAT inni niż zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i osoby prawne niebędące podatnikami, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę 10.000 euro, lub którzy skorzystali z możliwości wyboru opodatkowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Podmioty te są obowiązane składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe w zakresie dokonywanych nabyć za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Ponieważ podatnicy ci nie składają deklaracji VAT-7 ani VAT-7K ustawodawca określił jako właściwą dla nich deklarację VAT-8. W deklaracji VAT-8 podmioty, o których mowa, mogą również wykazać podatek od importu usług, oraz dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca. 

Deklaracja VAT-9 przeznaczona jest za dla takich podatników, którzy dokonują importu usług oraz dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca, a nie mają przy tym obowiązku składania deklaracji VAT-7, VAT-7K ani VAT-8. Deklarację podatkową VAT-9 składa się w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Informacja podsumowująca stanowi formularz VAT-UE. Informację podsumowującą mają obowiązek złożyć podatnicy VAT, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE. Podatnicy ci są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów (czyli właśnie informacje podsumowujące) za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu:

 1. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów;

 2. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

Oznacza to, że informacje takie składa się kwartalnie, niezależnie od tego, czy podatnik rozlicza się z podatku VAT miesięcznie czy kwartalnie. Ponadto nie ma obowiązku składania „zerowych” informacji VAT-UE. Przykład: Podatnik VAT składa deklaracje VAT-7, czyli rozlicza się miesięcznie. W maju 2006 r. podatnik ten dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru. Dostawę tę musi ująć w informacji podsumowującej za II kwartał, którą złoży do 25. lipca. W III kwartale podatnik nie dokonał żadnej dostawy ani nabycia do Unii. W tej sytuacji nie powstanie obowiązek złożenia informacji VAT-UE.           

Obowiązek składania informacji VAT-UE stosuje się również do osób prawnych niebędących podatnikami VAT, zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE.

Informacja podsumowująca powinna zawierać w szczególności następujące dane:

 • nazwę lub imię i nazwisko podmiotu składającego informację oraz jego numer identyfikacji podatkowej podany w potwierdzeniu dokonanym przez naczelnika urzędu skarbowego;

 • właściwy i ważny numer identyfikacyjny kontrahenta nadany mu w państwie członkowskim, z którego dokonywane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub do którego jest dokonywana wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów;

 • kod kraju, z którego jest dokonywane wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub do którego jest dokonywana wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (kody te są podane na odwrocie informacji);

 • łączną wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz łączną wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - w odniesieniu do poszczególnych kontrahentów. 

W przypadku tzw. transakcji trójstronnych (a więc dokonywanych między trzema różnymi podatnikami unijnymi z trzech różnych krajów Unii), informacja podsumowująca powinna dodatkowo zawierać adnotację, że nabycie i dostawa zostały dokonane w ramach wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych.

Co ważne, w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek błędów w złożonych informacjach podsumowujących podmiot, który złożył informację podsumowującą, jest obowiązany złożyć niezwłocznie korektę błędnej informacji podsumowującej. Korektę składa się na druku VAT-UE/K.

Formularze powyższe są dostępne w urzędach skarbowych i na stronie: http://www.mf.gov.pl/dokument.php?dzial=151&id=32350

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Deklaracje do US - import export oraz w UE

 • Andrzej 2011-09-17 16:01:00

  Re: Deklaracje do US - import export oraz w UE

  jestem osoba fizyczna,czy moge ubiegac sie o zwrot vat-u od nowych okien wywozonych za granice RP?

 • WIOLA 2011-04-13 13:35:11

  Re: Deklaracje do US - import export oraz w UE

  VAT UE SKŁADAMY DO 25 CZY 15 ? I MIESIECZNIE CZY KWARTALNIE?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuje i polecam w 100% Profesjonalne i rzetelne podejście do sprawy oraz wyczerpujące odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania.Jeszcze raz bardzo dziękuję
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia. Jestem bardzo zadowolona z pomocy. Dziękuję.
 • Daniel

  ocena usługi:

 • TT

  ocena usługi:

 • Cz. D

  ocena usługi:

 • Adiemi

  ocena usługi:

  wyczerpująca opinia , podparta ustawami, możliwość zadania pytań dodatkowych i wszystko bez wychodzenia z domu. Serdecznie polecam
 • Wojciech

  ocena usługi:

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Niezwykle rzetelna pomoc. Wnikliwie rozpatrzona sprawa i wyczerpująca odpowiedź. Jestem bardzo zadowolona i z pewnością będę częściej zasięgać tak fachowych porad.
 • JS

  ocena usługi:

  Terminowo, jasno.
 • Artur

  ocena usługi:

 • Iwona

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Dostałam niezwykle rzetelną , popartą paragrafami, ustawami, informację, bardzo dziękuję!
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i z pewnością będę polecać.
 • Michał K.

  ocena usługi:

  Szybka wycena, fachowa porada podparta paragrafami, dziękuję za pomoc i gorąco polecam.
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • edek

  ocena usługi:

  Bardzo dobrze.
 • Janina

  ocena usługi:

  Opinia bardzo jasno przedstawiona. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące i zrozumiałe. Wzory wniosków do sądu również dołączone. Bardzo polecam tę formę pomocy.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane