Delegacje członka zarządu sp. z o.o.

Pytanie:

"Jestem Członkiem Zarządu Sp. z o.o. i ponoszę z tego tytułu koszty delegacji służbowych, jednak spółka nie zwraca mi poniesionych kosztów, tłumacząc, że nie stanowią one kosztów uzyskania przychodów spółki. Czy koszty delegacji służbowych poniesionych przez Członka Zarządu Spółki z o.o. stanowią koszty uzyskania spółki z o.o.?"

Odpowiedź prawnika: Delegacje członka zarządu sp. z o.o.

Przede wszystkim należy podkreÅ›lić, że sam fakt, że okreÅ›lony wydatek z podatkowego punktu widzenia nie jest dla spóÅ‚ki kosztem uzyskania przychodów nie oznacza, że spóÅ‚ka nie może takiego wydatku ponieść, zwÅ‚aszcza że byÅ‚by to np. zwrot uzasadnionych wydatków, które inna osoba poniosÅ‚a dziaÅ‚ajÄ…c na rzecz spóÅ‚ki. Nie ma bowiem zakazu ponoszenia przez spóÅ‚kÄ™ wydatków innych niż stanowiÄ…ce koszt uzyskania przychodów.

Natomiast w kwestii możliwoÅ›ci zaliczania do kosztów uzyskania przychodów spóÅ‚ki zwrotu kosztów podróży sÅ‚użbowej czÅ‚onkom zarzÄ…du pozytywnie wypowiadajÄ… siÄ™ organy podatkowe. Warto w szczególnoÅ›ci zwrócić uwagÄ™ na pismo Ministerstwa Finansów z dnia 22 wrzeÅ›nia 2003 r., w którym stwierdzono, iż: "Kwestie ewentualnych uprawnieÅ„ do diet, podobnie jak i do zwrotu np. kosztów podróży bÄ…dź noclegów czÅ‚onków wÅ‚adz statutowych osoby prawnej niebÄ™dÄ…cych jej pracownikami, należy rozpatrywać na tle przepisów bÄ…dź postanowieÅ„ regulaminów i statutów okreÅ›lajÄ…cych ich prawa i obowiÄ…zki. O ile postanowienia regulaminów i statutów przewidujÄ… zwrot należnoÅ›ci z tytuÅ‚u podróży osób niebÄ™dÄ…cych pracownikami pozostajÄ…cych w zwiÄ…zku z realizacjÄ… zadaÅ„ osoby prawnej (organizacji, stowarzyszenia), w tym zwiÄ…zanych z udziaÅ‚em w posiedzeniach, to powinny one również okreÅ›lać zakres bÄ…dź warunki realizacji tych należnoÅ›ci. MogÄ… one zatem postanawiać o wypÅ‚acie diet i innych należnoÅ›ci na warunkach podobnych, jakie majÄ… zastosowanie do podróży sÅ‚użbowych pracowników zatrudnionych w jednostkach paÅ„stwowej lub samorzÄ…dowej sfery budżetowej, okreÅ›lonych w przepisach wydanych przez ministra wÅ‚aÅ›ciwego do spraw pracy na podstawie art. 77 5 § 2 kodeksu pracy bÄ…dź ograniczyć zakres należnoÅ›ci do zwrotu np. udokumentowanych kosztów przejazdu i ewentualnie noclegu (...). Wydatki na rzecz osób wchodzÄ…cych w skÅ‚ad zarzÄ…du spóÅ‚ki, w tym zwrot kosztów delegacji, sÄ… kosztem uzyskania przychodu, jeżeli zostaÅ‚y w tym celu poniesione".

Podobny poglÄ…d wyraziÅ‚a także Izba Skarbowa w Warszawie z 29 października 2004 r. (PD-005U-286/EP/04). Kosztem bÄ™dÄ… także wydatki zwiÄ…zane z podróżą menedżerów, jednak obowiÄ…zek ich zwrotu powinien wynikać z kontraktu menedżerskiego.

Inaczej bÄ™dzie np. w przypadku czÅ‚onków rady nadzorczej spóÅ‚ki, gdyż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa siÄ™ za koszty wydatków na rzecz osób wchodzÄ…cych w skÅ‚ad rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiÄ…cych osób prawnych, z wyjÄ…tkiem wynagrodzeÅ„ wypÅ‚aconych z tytuÅ‚u peÅ‚nionych funkcji. Przepis ten nie obejmuje zatem czÅ‚onków zarzÄ…du. ZarzÄ…d nie jest bowiem organem stanowiÄ…cym spóÅ‚ki, lecz wykonawczym (tak wprost również:  Informacja Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 lutego 2005 r., BD-P/423-309/04). OczywiÅ›cie można „obejść” ten przepis, odpowiednio podnoszÄ…c wynagrodzenie podstawowe czÅ‚onka rady nadzorczej i uwzglÄ™dniajÄ…c już w nim ewentualne koszty podróży, jednak bez ich wyodrÄ™bniania z wynagrodzenia.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika