Faktura VAT wystawiana przez komornika sądowego

Pytanie:

"Zakupiłem nieruchomość na działalność gospodarczą na licytacji, od komornika sądowego. Zapłacona kwota zawiera w sobie podatek VAT. Komornik jednak nie chce wystawić faktury VAT, uzasadniając to faktem, że pieniądze nie idą na jego konto, tylko na konto sądu, który rozdziela później środki na poszczególnych wierzycieli. Sąd nie jest płatnikiem VAT i nie wystawia faktur VAT. Ja na podstawie wyroku sądowego nie mogę odliczyć podatku VAT, mogę to uczynić jedynie na podstawie faktury VAT. Kto powinien wystawić fakturę? Czy komornik sądowy zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT za sprzedaną nieruchomość?"

Odpowiedź prawnika: Faktura VAT wystawiana przez komornika sądowego

Art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) stanowi, że komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Komornicy sądowi w przypadku sprzedaży nieruchomości w drodze egzekucji często podnoszą, że są płatnikami VAT tylko wtedy, gdy w ramach postępowania egzekucyjnego osobiście dokonują czynności egzekucyjnych powodujących dostawę. Natomiast w razie sprzedaży nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym podnoszą, iż komornik nie wykonuje czynności egzekucyjnych, które mogłyby zostać uznane za dostawę. Wykonuje on czynności czysto techniczne, a samej sprzedaży dokonuje inny organ egzekucyjny, jakim jest sąd. Jak twierdzą, komornik sądowy nie dysponuje kwotą uzyskaną w wyniku sprzedaży nieruchomości w ramach postępowania egzekucyjnego, nie pobiera od nabywcy ceny nabycia. Nabywca wpłaca ją bezpośrednio na konto depozytowe sądu. Skoro więc organem dokonującym sprzedaży jest sąd, to wywiązywanie się komornika z obowiązków płatnika jest niemożliwe.

Organy podatkowe nie zgadzają się z tym stanowiskiem, argumentując, że celem ustawodawcy było uznanie komorników za płatników. Ustanowienie komornika płatnikiem ma zapewnić, że podatek należny od sprzedaży zostanie odprowadzony przez organ przeprowadzający dostawę towarów w ramach czynności egzekucyjnych. Skoro bowiem są podstawy do przyjęcia, że podatnik jest niesolidnym dłużnikiem, to można przypuszczać, że nie będzie zainteresowany uiszczeniem należnego VAT od dostawy w ramach egzekucji. Ponadto zazwyczaj podatnik, będący dłużnikiem, nie otrzymuje kwot uzyskanych przez organ egzekucyjny ze sprzedaży towarów w toku egzekucji. Prawdopodobne jest zatem, że nie miałby środków finansowych na należny podatek.

Organy podatkowe przyznają na ogół, że w razie sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji to sąd konstytutywnie ustanawia, iż własność nieruchomości przechodzi na nabywcę. Wskazały jednocześnie, że skoro - zgodnie z art. 18 ustawy o VAT - komornicy sądowi są płatnikami podatku od dostawy w trybie egzekucji, to tym samym są płatnikami podatku od wszystkich dokonywanych w postępowaniu egzekucyjnym dostaw, a nie tylko od tych, których sami dokonują. Są więc płatnikami podatku także w razie sprzedaży nieruchomości.

Do powyższego poglądu organów skarbowych przychylił się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 4 października 2006 r. (sygn. I SA/Ol 391/06).

Komornik powinien w imieniu podatnika (dłużnika) i na jego rachunek wystawić fakturę dokumentującą dostawę rzeczy (także nieruchomości) w postępowaniu egzekucyjnym. Mówi o tym § 24 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Fakturę tę wystawia się, jeżeli na dłużniku spoczywa obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą towarów (jest on z tego tytułu podatnikiem VAT niekorzystającym ze zwolnienia podmiotowego). Jako sprzedawca figuruje na niej dłużnik. Jedną jej kopię otrzymuje dłużnik, a drugą zachowuje komornik w swojej ewidencji. Okoliczność, iż to komornik  ma udokumentować fakturą sprzedaż nieruchomości dokonywaną w trybie egzekucji potwierdził Minister Finansów w urzędowej interpretacji przepisów z 28 lutego 2006 r. (PP5-033104/MZ/2006/PP-249).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Robert Gurdak 2015-10-24 13:11:50

    Jak fakturę wystawioną przez komornika sądowego ująć w ewidencji VAT za dany miesiąc. Nadmieniam że komornik odprowadził już VAT z tej faktury do Urzędu Skarbowego. Z zaprzyjaźnionego biura rachunkowego otrzymałem informację że taką fakturę mam ująć tylko w FK z pominięciem ewidencji VAT. Bardzo proszę o odpowiedź.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika