Usługi budowlane w UE

Pytanie:

"Firma polska świadczy usługi budowlane również w Danii. W Polsce kupuje materiały budowlane, które następnie wywozi do Danii i tam zużywa w trakcie świadczenia usług budowlanych. Firma jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT unijnym. Czy firma może kupować w Polsce te materiały ze stawką VAT 0%? Jak opodatkować, wykazać zakup tych materiałów w polskiej deklaracji VAT-7? Czy wywóz tych materiałów również trzeba wykazać w deklaracji VAT-7 w momencie ich wywozu?"

Odpowiedź prawnika: Usługi budowlane w UE

Jak podkreśla się w literaturze (A. Grabowska, Import, dostawy wewnątrzwspólnotowe i usługi wykonane za granicą, Rzeczpospolita w 14 grudnia 2006 r.), w przypadku wywozu materiałów budowlanych do innego kraju UE w celu zużycia ich na budowach, polska firma budowlana nie musi wykazywać wywozu towarów za granicę i uznawać transakcji za dostawę wewnątrzwspólnotową. Towar powinien być sprzedawany za granicą, z zagranicznym VAT. W polskiej deklaracji należy natomiast pokazać wszystkie czynności wykonane przez firmę jako całość. Przeważnie uznaje się, że w grę wchodzą usługi wykonane poza granicami kraju. W razie kontroli podatkowej da to przedsiębiorcy możliwość wykazania, że towary zostały kupione na potrzeby usług opodatkowanych, tyle że nie w Polsce, a za granicą. W ten sposób polska firma zyskuje prawo do odliczenia VAT naliczonego, związanego z realizacją usługi w innym kraju UE. Oczywiście wywóz towarów do innego kraju UE należy wykazać w Intrastat.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika