Handel starociami - ryczałt bez VAT

Pytanie:

"Założyłem działalność gospodarczą (PKD sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach). Zamierzam sprzedawać używane starocie. Czy mogę wybrać jako formę opodatkowania ryczałt 3%, bez VAT?"

Odpowiedź prawnika: Handel starociami - ryczałt bez VAT

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3,0% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu.

Zatem handel starociami - jako działalność usługowa w zakresie handlu - może korzystać z opodatkowania powyższą stawką ryczałtu, o ile oczywiście podatnik spełnia wymogi opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w szczególności w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskał przychody z działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro, a ponadto dokonał w terminie wyboru opodatkowania ryczałtem. Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Odnośnie podatku od towarów i usług (VAT), zgodnie z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 50.000 zł.

Zatem podatnik do przekroczenia powyższych limitów może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, przy czym należy zauważyć, iż zwolnienia tego nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw wyrobów z metali szlachetnych. Stąd jeśli wśród staroci są wyroby z metali szlachetnych, to zwolnienia nie będzie się stosowało.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika