Informacja IFT-1/IFT-1R

Pytanie:

"Dywidenda została wypłacona zagranicznemu wspólnikowi sp. z o.o. 9.06.2006 r. Dywidenda została wypracowana w 2004 r. (wówczas nie wypłacono jej, lecz przeniesiono na kapitał zapasowy) i częściowo w 2005 r. (niewypłaconą część przeniesiono na kapitał zapasowy). Do 20.02.2007 r. wspólnik musi dostać od spółki deklarację IFT-1/IFT-1R. Jaki okres należy wpisać w poz. 4: przychód (dochód) uzyskany za okres: ........?"

Odpowiedź prawnika: Informacja IFT-1/IFT-1R

Jak podkreśla się w literaturze prawa handlowego, w sytuacji gdy w ubiegłych okresach sprawozdawczych dochodziło do zwiększenia kapitału własnego spółki lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż przez wniesienie środków przez udziałowców spółki (wspólników), zaś powstała w ten sposób nadwyżka nie była dzielona i wypłacana wspólnikom w formie dywidendy ani też inwestowana bądź przekazywana na inne podmioty, w spółce dochodzi do akumulacji zysku. Nadwyżki są gromadzone w kapitałach własnych spółki jako kapitał zapasowy (względnie specjalne fundusze rezerwowe) i w wypadku, gdy zajdą przewidziane prawem przesłanki, możliwe jest włączenie wspomnianych nadwyżek do kwoty wypłacanej wspólnikom w ramach dywidendy za dany rok obrotowy.

Zatem jest to dywidenda za dany rok (i to będzie okres uzyskania przychodu), a jedynie powiększona o pewne zyski skumulowane w spółce w latach poprzednich. Jednakże zyski te były niedostępne dla wspólnika i stąd nie można powiedzieć, że w poprzednich latach wspólnik uzyskał przychód, skoro zyski były zatrzymane w spółce, a nie przeznaczone do wypłaty wspólnikom w formie dywidendy.

Należy zauważyć, iż jednym z obowiązków spółki przy wypłacie dywidendy osobie fizycznej niemającej w Polsce miejsca zamieszkania jest przesłanie podatnikowi i urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawie opodatkowania osób zagranicznych informacji o wysokości przychodu uzyskanego przez osobę fizyczną niemającą w Polsce miejsca zamieszkania do końca lutego roku następnego po roku podatkowym (IFT-1R).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika