Informacja w sprawie podatku od nieruchomości

Pytanie:

"Otrzymałem do wypełnienia Informację w sprawie podatku od nieruchomości IN-1. Zgodnie ze stanem faktycznym wpisałem tam lokal mieszkalny, którego jestem właścicielem. W skład całego budynku wchodzi też stodoła (budynek gospodarczy), który nie jest moją wyłączną własnością, mam jedynie 1/3 udziałów, a stodoła stanowi część wspólną nieruchomości, użytkowaną jeszcze przez innych dwóch sąsiadów. Urząd Gminy żąda jednak, abym wykazał do opodatkowania budynek gospodarczy, położony na działce... wykazany do opodatkowania przez poprzednich właścicieli. Czy mam wykazać w formularzu IN-1 budynek, który nie jest moją wyłączną własnością?"

Odpowiedź prawnika: Informacja w sprawie podatku od nieruchomości

W informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych (IN-1) wykazuje się nie tylko nieruchomości będące wyłączną własnością, ale również będące współwłasnością składającego informację (rubryka D.3 - Tytuł prawny).

Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 3 ust. 4 i 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Jeżeli wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika