Opodatkowanie sprzedaży obrazu

Pytanie:

"Chcę jako osoba fizyczna sprzedać obraz innej osobie fizycznej. Obraz został nabyty przeze mnie kilkanaście lat temu. Jaki podatek dochodowy od tej sprzedaży powinnam zapłacić jako osoba fizyczna, jaki numer PIT wypełnić, do kiedy mam odprowadzić podatek? Czy na kupującym też ciąży jakiś obowiązek podatkowy?"

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie sprzedaży obrazu

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Zatem sprzedaż obrazu nie w wykonaniu działalności gospodarczej kilkanaście lat po jego nabyciu nie będzie podlegała podatkowi dochodowemu (w związku z tym nie ma obowiązku wypełniania deklaracji PIT).

Sprzedaż obrazu będzie natomiast podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości rynkowej, przy czym zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o PCC przy umowie sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. Kupujący będzie zobowiązany, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 10 ust. 1 ustawy o PCC), przy czym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (zawarcia umowy sprzedaży).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika