Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Karnety na basen dla pracowników

Pytanie: Jakie mogą być skutki podatkowe (pit, cit, vat) i ewentualnie zus dla firmy i pracownika z tytułu wykupionego przez spółkę z o.o. karnetu na basen? Czy zakup taki musi być dokonany z funduszu socjalnego w całości czy w części czy też można dokonywać go bez udziału w tym funduszu socjalnego? 2. Jak tworzy się fundusz socjalny w sp. z o.o., która zatrudnia 6 osób? Czy można taki zakup potraktować jako upominek dla kontrahenta? i jakie mogą być tego skutki podatkowe dla firmy oraz dla tego kontrahenta?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zakup karnetu na basen dla pracownika mieści się w zakresie działalności socjalnej zdefiniowanej w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, stanowiąc działalność sportowo - rekreacyjną (art. 2 pkt 1 ustawy zfśs). Może być zatem finansowana, w całości lub w części, z ZFŚS.

Z punktu widzenia pracownika wartość karnetu stanowi przychód ze stosunku pracy (art. 12 updof). Co do zasady wartość nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracownika odpowiednio zwiększa jego przychody ze stosunku pracy, co znajduje odzwierciedlenie w zwiększeniu podstawy opodatkowania. Zwiększenie przychodów z pracy zwiększy również podstawę obliczenia składek na ZUS (art. 18 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Jeżeli jednak karnet finansowany jest w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zastosowanie znajdzie art. 21 art. 1 pkt 67 updof, zgodnie z którym od podatku dochodowego zwolniona jest wartość rzeczowych świadczeń sfinansowanych w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 380 zł. Podkreślić jednak należy przy tym, że warunkiem zwolnienia jest finansowanie karnetu w całości ze środków zfśs - przy finansowaniu częściowym omawiany przepis nie będzie mieć zastosowania.

Dla pracodawcy sam wydatek na karnet, jako wydatek pracodawcy na działalność socjalną, nie stanowi kosztu uzyskania przychodów (art. 16 pkt 45 updop). Jeżeli świadczenie finansowane jest z zfśs, taka forma działalności socjalnej znajdzie pośrednie przełożenie na przychód spółki, gdyż kosztem uzyskania przychodu będzie odpis podstawowy na zfśs.

Odnośnie kwestii podatku VAT, pracodawca nie będzie mógł odliczyć podatku naliczonego przy zakupie karnetu, gdyż prawo odliczenia przysługuje tylko w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy VAT).

Pracodawca powinien uwzględnić ten dodatkowy przychód pracownika przy wykonywaniu swych obowiązków płatnika (w podatku dochodowym od osób fizycznych jak i składek ZUS).

Zakup karnetu dla pracownika nie można traktować jako upominku dla kontrahenta, stanowi ono świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika mieszczące się w ramach działalności socjalnej.

Prosimy także o zapoznanie się z treścią artykułu

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Karnety na basen dla pracowników

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 8
  • 7
  • 3
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:


Porady prawne

  • Opodatkowanie karnetów dla pracowników

    Spółka z o.o. zatrudnia kilka osób na umowę o pracę. Chcemy wykupić karnet na korzystanie z siłowni lub basenu dla pracowników. Jakie powinny być zasady korzystania (...)

  • Prezenty gwiazdkowe dla pracowników i kontrahentów

    Firma w ramach akcji gwiazdkowej zakupi bilety do Teatru Wielkiego na przedstawienia artystyczne. Firma nie ma funduszu socjalnego. Bilety będą rozdane firmom - kontrahentom (...)

  • Karnet na basen - usługa czy towar

    Czy zakupiony karnert na basen można potraktować jako usługę korzystania z basenu, czy jako towar w sensie ustawy o VAT?

  • Klub sportowy a VAT

    Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (PKPiR, VAT). Jest to klub sportowy, bokserski. Moja sprzedaż to: karnety na treningi, usługi reklamowe - sponsoring (...)

  • Zwolnienie pracownika z przyczyn niezawinionych

    Pracodawca zatrudniający 3 pracowników zatrudnił pracownika na czas nie określony. Pracownik pracuje pół roku. Czy pracodawca zwalniając pracownika z przyczyn nie dotyczących (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane