Klasyfikacja czynności na gruncie PKD

Pytanie:

"Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej w ramach zarejestrowanej przez siebie firmy może wykonywać usługi związane z informatyką, gdyż we wpisie do EDG ma takie nr PKD z działu 62 jak: 62.01.Z; 62.02.Z; 62.03.Z; 62.09.Z; 63.11.Z i takie czynności wykonuje dla firmy \"A\". Dla innej firmy \"B\" na podstawie umowy zlecenie spisanej na siebie jako osobę fizyczną (a nie na DG) wykonuje poniższe czynności zlecone: - rozbudowa (rozwój) systemu informatycznego o nową funkcjonalność, nowy moduł funkcjonalny (konkretnie: opracowanie - projekt i implementacja - modułu (formatki) konfiguracyjnego dla systemu). Wg obowiązującej Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007) Dział 72 BADANIA NAUKOWE I PRACE ROZWOJOWE obejmuje m. in. następujące badania naukowe i prace rozwojowe: prace rozwojowe - prace wykorzystujące dotychczasową wiedzę, prowadzone w celu wytworzenia nowych lub udoskonalenia istniejących materiałów, wyrobów, urządzeń, usług, procesów, systemów lub metod. Czy w/w czynności zlecone mogą zostać zaliczone jako czynności wykonywane w ramach nr PKD z działu 72 (prace rozwojowe), do których właściciel firmy będzie mógł wystawić zwykłe rachunki, czy takie czynności będą należeć do działu 62, które występują u przedsiębiorcy we wpisie do EDG, tym samym zobowiązując właściciela firmy do wystawienia faktury VAT?"

Odpowiedź prawnika: Klasyfikacja czynności na gruncie PKD

W powyższym stanie faktycznym faktycznie kluczowa jest klasyfikacja czynności wykonywanych przez podatnika na gruncie PKD. Jeśli bowiem wykonywane czynności zostałyby zakwalifikowane do czynności wchodzących w zakres wykonywanej działalności gospodarczej to również skutki podatkowe należałoby rozpoznać jak dla przychodów z działalności gospodarczej (zarówno w zakresie podatku dochodowego, jak i podatku VAT).

W celu odpowiedzi na pytanie czy czynności opisane przez podatnika mogą być zaliczone do Działu 72 PKD "Badania naukowe i prace rozwojowe", należy sięgnąć do wyjaśnień do PKD. Zgodnie z wyjaśnieniami do tego działu, dział ten obejmuje następujące badania naukowe i prace rozwojowe:

- badania podstawowe - badania obejmujące działalność badawczą, eksperymentalną lub teoretyczną podejmowaną w celu zdobycia nowej wiedzy o zjawiskach i faktach, nieukierunkowaną na bezpośrednie zastosowanie w praktyce,

- badania stosowane - badania obejmujące działalność badawczą podejmowaną w celu zdobycia nowej wiedzy, ukierunkowaną na zastosowanie w praktyce,

- prace rozwojowe - prace wykorzystujące dotychczasową wiedzę, prowadzone w celu wytworzenia nowych lub udoskonalenia istniejących materiałów, wyrobów, urządzeń, usług, procesów, systemów lub metod.

Zatem czynności podatnika ewentualnie mogłyby być uznane za czynności rozwojowe. Aby mieć jednak całkowitą pewność i z uwagi na istotny charakter takiej klasyfikacji dla podatnika należałoby rozważyć uzyskanie opinii statystycznej. Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Natomiast w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania takiej klasyfikacji. Należy zauważyć, iż organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania klasyfikacji rodzajów działalności odpowiedniej grupy. Klasyfikacji tej nie zawsze potrafi dokonać również doradca podatkowy, głównie ze względu na brak należytej wiedzy technicznej  i statystycznej, dlatego w przypadku wątpliwości najlepiej jednak zwrócić się do powyżej wskazanego Urzędu Statystycznego z prośbą o dokonanie klasyfikacji czynności na gruncie PKD. 


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika