Klub sportowy a VAT

Pytanie:

"Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (PKPiR, VAT). Jest to klub sportowy, bokserski. Moja sprzedaż to: karnety na treningi, usługi reklamowe - sponsoring (reklamuję firmy w Internecie i na zawodach w zamian za sponsorowanie klubu). Na reklamę firm wystawiam faktury z 22% VAT. Kwota faktury jest taka sama, jak otrzymana kwota sponsoringu. Reklama jest adekwatnie większa w zależności od kwoty otrzymanych pieniążków. Karnety na treningi wpisuję w zeszyt sprzedaży bezrachunkowej i opodatkowuję 22% VAT (nie przekroczyłem jeszcze obrotów na kasę fiskalną). Czy podatkowo postępuję prawidłowo?"

Odpowiedź prawnika: Klub sportowy a VAT

Usługi reklamowe podlegają opodatkowaniu VAT stawką 22%.

Natomiast stawka opodatkowania VAT na sprzedaż karnetów zależy od klasyfikacji statystycznej świadczonej usługi. Oczywiście zasadnicza stawka wynosi 22%, ale gdyby zakwalifikować tę sprzedaż do usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61), to zgodnie z poz. 158 załącznika nr 3 do ustawy o VAT stawka VAT wynosiłaby 7%, lub nawet świadczenie takie mogłaby korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie poz. 10 załącznika nr 4 do ustawy o VAT jako usługa związane z rekreacją i sportem (PKWiU 91). Przy tym zwolnienie dotyczy wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług. Niestety działalność gospodarcza z założenia nastawiona jest na systematyczne dążenie do osiągania zysków, a więc skorzystanie ze zwolnienia z VAT jest bardzo wątpliwe.

W przypadku wątpliwości co do sposobu zakwalifikowania świadczonej usługi (problem zakwalifikowania jej do odpowiedniego grupowania PKWiU - PKWiU 92.61), należy zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego (93-176 Łódź, ul. Suwalska 29), który na złożony wniosek powinien dokonać prawidłowej klasyfikacji. Jeśli u podatnika nie powstał jeszcze obowiązek rejestrowania sprzedaży w kasie rejestrującej, to sprzedaż niefakturową powinien ewidencjonować w ewidencji sprzedaży, w celu ustalenia obrotu.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika