Konsekwencje zbycia przedsiębiorstwa

Pytanie:

"Prowadzę działaność handlową (sklep) jako osoba fizyczna, opodatkowaną na zasadach ogólnych, jestem też płatnikiem podatku VAT. Oczywiście posiadam kasę rejestrującą. Z dniem 1 stycznia 2005 r. chciałabym przekazać firmę córce w formie darowizny. Niestety, zupełnie nie wiem z jakimi konsekwencjami podatkowymi w obu wspomnianych podatkach się to wiąże. Czy przekazując całe przedsiębiorstwo (wyposażenie, towar - nie posiadam środków trwałych) muszę płacić od tego podatek VAT? Jeśli tak, w jakiej formie i na jakich zasadach muszę go obliczyć? To samo pytanie odnosi się do podatku dochodowego. Jak sprawa przejęcia przedsiębiorstwa i wspomnianych podatków wyglądałaby od strony córki, jako przejmującej cała działalność? Domyślam się, że kasy rejestrujące musiałyby być zakupione od nowa, gdyż nie ma możliwości "przepisania" ich. Jakich formalności należy dopiąć do strony formalnej (Urząd Skarbowy, deklaracje, ...)?"

Odpowiedź prawnika: Konsekwencje zbycia przedsiębiorstwa

Odnośnie skutków podatkowych na gruncie VAT wskazać należy, iż zbycie przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem (wynika to z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Czynność ta nie wywołuje więc żadnych skutków na gruncie VAT. Obowiązki podatników polegać będą jedynie na: - zgłoszeniu zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu przez Panią oraz - zarejestrowaniu się jako podatnik VAT przez Pani córkę. Podkreślić należy, że czynności te powinny być dokonane przed zbyciem przedsiębiorstwa – zgłoszenie zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu będzie wiązało się z koniecznością dokonania przez Panią tzw. remanentu likwidacyjnego (remanent ten podlega opodatkowaniu). Zbycie przedsiębiorstwa przed zgłoszeniem zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu skutkuje zwolnieniem z obowiązku dokonywania remanentu (ewentualne jego wartość wynosiłaby 0). Nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa córce nie skutkuje również opodatkowaniem na gruncie podatku dochodowego - co prawda przepisy przewidują opodatkowanie przychodu w postaci wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, lecz nie dotyczy to świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn (por. art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Podobnie jak poprzednio, przekazując przedsiębiorstwo przed zgłoszeniem likwidacji działalności gospodarczej „zwalania” się Pani z obowiązku sporządzenia remanentu. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia 14 maja 2004 r. (Nr IS.II/1/0050-17/04) w odpowiedzi na podobne pytanie Podatnika wyjaśnił, że „jeżeli zatem działalność gospodarczą prowadzi pani wyłącznie w formie ww. przedsiębiorstwa (i nie prowadzi tej działalności w innych formach), zaś przedsiębiorstwo to w całości, wraz ze składnikami majątku wymienionymi w powołanym wyżej art. 24 ust. 3 updof, zostanie przekazane synowi "w drodze darowizny" przed zlikwidowaniem przez panią działalności gospodarczej, wówczas nie wystąpi obowiązek w zakresie opodatkowania remanentu likwidacyjnego zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg 10-procentowej stawki, o którym mowa w art. 44 ust. 4 updof”. Odnośnie kwestii wymiany kas rejestrujących – tak, wymiana taka jest konieczna. Przepisy nie przewidują możliwości „przerejestrowania” kasy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • janusz 2014-06-05 10:14:37

    jestem w spółce cywilnej /2 osob, od 20 lat.Nabylismy wraz ze wspólnikiem obecnie prawa emerytalne .Chcemy zbyć/odsprzedać/cała firmę wraz zjej wszystkimi składnikami/grunt,budynki,maszyny nazwa, klienci itp./ na rzecz innej firmy s.c. Jak to przeprowadzic i jakie skutki bedziemy z tego tytułu ponosic


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika