Zwrot towaru w WNT

Pytanie:

"Polska spółka z o.o. w miesiącu 09-2010 nabyła od innej firmy zagranicznej-unijnej towar, od którego rozliczyła VAT w ramach WNT zgodnie z przepisami. Okazało się jednak, że dostawca z UE przysłał i zafakturował część towaru, który nie był zamawiany przez polską firmę. Wobec tego w miesiącu 10-2010 nie zamawiana część towaru została odesłana do dostawcy z UE na koszt nabywcy polskiego. W wyniku tego w miesiącu 10-2010 kontrahent unijny wystawił notę korygującą wartość pierwotnej faktury in minus w odniesieniu do wartości zwróconego towaru. Czy spółka powinna wykazać tę transakcję w deklaracji VAT jako korektę WNT, a jeśli tak, to: w którym miesiącu i czy powinna to wykazać w deklaracji VAT-UE jako nabycie WNT ze znakiem minus?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot towaru w WNT

Podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający zobowiązany jest zapłacić (art. 31 ustawy o podatku od towarów i usług). Przy czym należy pamiętać, że podstawa opodatkowania WNT nie obejmuje m.in. wartości zwróconych towarów.

Z przepisów dotyczących VAT wynika, że korekty faktur zmniejszają podstawę opodatkowania, lecz ustawodawca nie określił wprost, w jakim terminie należy dokonać tego pomniejszenia. W praktyce przyjmuje się, że faktury korygujące otrzymane od kontrahentów unijnych, powinno się rozliczyć w zakresie VAT za okres, w którym podatnik tę korektę otrzymał. Pogląd taki znajduje potwierdzenie w art. 86 ust. 10a ustawy o VAT, zgodnie z którym otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Rozliczenie faktury korygującej wystawionej przez podatnika unijnego nastąpi poprzez wystawienie faktury wewnętrznej. 


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika