Koszt naprawy środka trwałego

Pytanie:

"Spółka zakupiła w grudniu 2005 r. samochód osobowy, który jest w ewidencji środków trwałych. Jest to stary rocznik i od momentu zakupu tego samochodu, Spółka ponosi poważne koszty związane z naprawami. Nie są to koszty związane z remontem ani modernizacją. Księgowałam do chwili obecnej te naprawy bezpośrednio w koszty, ale obecnie mam wątpliwości, ponieważ aktualna faktura VAT za naprawę jest w wysokości 60% wartości zakupu rzeczonego samochodu. Wartość zakupu samochodu to 1952,00 + akcyza + tablica rej. i rejestracja + alarm + opłata skarbowa = 6.473,00. Z uwagi na fakt, iż wszystkie faktury ewidentnie wskazywały na koszty napraw, księgowałam je bezpośrednio w koszty, a nie w odpisy amortyzacyjne. Jednakże mam poważne wątpliwości, bowiem koszty napraw w krótkim czasie poważnie przekroczyły wartość zakupu środka trwałego. Trudno jednak przewidzieć księgowej rozwój wydarzeń, gdy treść faktur wskazuje na naprawy. Czy koszt naprawy samochodu osobowego (jest w ewidencji środków trwałych) w wysokości 60% wartości zakupu tego samochodu, spółka z o.o. może księgować bezpośrednio w koszty, jak każdą inną naprawę? Naprawa ta związana jest z wymianą filtra, uszczelek, sterownika pompy wtryskowej, montaż/demontaż pompy wtryskowej, tłoku przestawiacza kąta i inne drobiazgi. Samochód jest starym rocznikiem nabytym w grudniu 2005 r."

Odpowiedź prawnika: Koszt naprawy środka trwałego

W wypadku samochodu osobowego ujętego w ewidencji środków trwałych w koszty wpisuje się wszystkie wydatki faktycznie poniesione na jego eksploatację (i odpowiednio udokumentowane) w pełnej wysokości. Do bieżących kosztów eksploatacji samochodów używanych na cele działalności gospodarczej można zaliczyć w szczególności odsetki od kredytu na zakup auta, zakup paliwa, oleju, napraw i przeglądów technicznych, części zamiennych.

Przy starszych rocznikach samochodów częste jest, że koszt naprawy jest bliski wartości samochodu, a nawet ją przekracza. Przepisy ustaw o podatkach dochodowych nie limitują jednak wysokości kosztów naprawy pod kątem możliwości ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.

Przy wydatkach ponoszonych na remont samochodu należy również zwrócić uwagę na to, aby rozgraniczyć remont samochodu od jego ulepszenia. Wydatki na ulepszenie pojazdu zwiększają jego wartość początkową, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych i z uwagi na to nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Polecamy także:


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika