Koszty podróży członka zarządu

Pytanie:

"W spółce z o.o. wiceprezes będący jednocześnie udziałowcem spółki, niezatrudnionym w spółce, korzysta z noclegów w hotelach podczas swych podróży służbowych po Polsce. Wiceprezes jest Holendrem. Czy koszt noclegów w hotelach oraz wyżywienia będzie kosztem podatkowym spółki, a jeśli nie, to czy spółka, która płaci za te noclegi i wyżywienie, musi uznać wydatki na hotel i wyżywienie za przychód udziałowca i go opodatkować w Polsce?"

Odpowiedź prawnika: Koszty podróży członka zarządu

W kwestii możliwoÅ›ci zaliczania do kosztów uzyskania przychodów spóÅ‚ki zwrotu kosztów podróży czÅ‚onkom zarzÄ…du pozytywnie wypowiadajÄ… siÄ™ organy podatkowe. Warto w szczególnoÅ›ci zwrócić uwagÄ™ na pismo Ministerstwa Finansów z dnia 22 wrzeÅ›nia 2003 r., w którym stwierdzono, iż: "Kwestie ewentualnych uprawnieÅ„ do diet, podobnie jak i do zwrotu np. kosztów podróży bÄ…dź noclegów czÅ‚onków wÅ‚adz statutowych osoby prawnej niebÄ™dÄ…cych jej pracownikami, należy rozpatrywać na tle przepisów bÄ…dź postanowieÅ„ regulaminów i statutów okreÅ›lajÄ…cych ich prawa i obowiÄ…zki. O ile postanowienia regulaminów i statutów przewidujÄ… zwrot należnoÅ›ci z tytuÅ‚u podróży osób niebÄ™dÄ…cych pracownikami pozostajÄ…cych w zwiÄ…zku z realizacjÄ… zadaÅ„ osoby prawnej (organizacji, stowarzyszenia), w tym zwiÄ…zanych z udziaÅ‚em w posiedzeniach, to powinny one również okreÅ›lać zakres bÄ…dź warunki realizacji tych należnoÅ›ci. MogÄ… one zatem postanawiać o wypÅ‚acie diet i innych należnoÅ›ci na warunkach podobnych, jakie majÄ… zastosowanie do podróży sÅ‚użbowych pracowników zatrudnionych w jednostkach paÅ„stwowej lub samorzÄ…dowej sfery budżetowej, okreÅ›lonych w przepisach wydanych przez ministra wÅ‚aÅ›ciwego do spraw pracy na podstawie art. 77 5 § 2 kodeksu pracy bÄ…dź ograniczyć zakres należnoÅ›ci do zwrotu np. udokumentowanych kosztów przejazdu i ewentualnie noclegu (...) Wydatki na rzecz osób wchodzÄ…cych w skÅ‚ad zarzÄ…du spóÅ‚ki, w tym zwrot kosztów delegacji, sÄ… kosztem uzyskania przychodu, jeżeli zostaÅ‚y w tym celu poniesione".

Podobny poglÄ…d wyraziÅ‚a także Izba Skarbowa w Warszawie w piÅ›mie z 29 października 2004 r. (sygn. PD-005U-286/EP/04). Kosztem bÄ™dÄ… także wydatki zwiÄ…zane z podróżą menedżerów, jednak obowiÄ…zek ich zwrotu powinien wynikać z kontraktu menedżerskiego.

Inaczej bÄ™dzie np. w przypadku czÅ‚onków rady nadzorczej spóÅ‚ki, gdyż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa siÄ™ za koszty wydatków na rzecz osób wchodzÄ…cych w skÅ‚ad rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiÄ…cych osób prawnych, z wyjÄ…tkiem wynagrodzeÅ„ wypÅ‚aconych z tytuÅ‚u peÅ‚nionych funkcji. Przepis ten nie obejmuje zatem czÅ‚onków zarzÄ…du. ZarzÄ…d nie jest bowiem organem stanowiÄ…cym spóÅ‚ki, lecz wykonawczym (tak wprost również:  Informacja Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 lutego 2005 r., BD-P/423-309/04). Natomiast, jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy, nie uważa siÄ™ za koszty  wydatków zwiÄ…zanych z dokonywaniem jednostronnych Å›wiadczeÅ„ na rzecz udziaÅ‚owców (akcjonariuszy) lub czÅ‚onków spóÅ‚dzielni nie bÄ™dÄ…cych pracownikami w rozumieniu odrÄ™bnych przepisów. Jednakże za jednostronne Å›wiadczenie nie można uznać pokrycia kosztów podróży czÅ‚onkowi zarzÄ…du, bÄ™dÄ…cego równoczeÅ›nie udziaÅ‚owcem spóÅ‚ki, gdyż zwrot ten jest wprost zwiÄ…zany z wykonywaniem przez niego funkcji czÅ‚onka zarzÄ…du spóÅ‚ki (nie jest jednostronny).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika